2025-yil Ipoteka bank OTP Group uchun barqaror o‘sish va kuchli moliyaviy natijalar yili bo‘ldi. Yil yakunlariga ko‘ra, bankning sof foydasi 1 763 mlrd so‘mni tashkil etdi. Xususiy kapital rentabelligi (ROE) 22,4% ga, aktivlar rentabelligi (ROA) esa 3,5% ga yetdi.
Moliyaviy ko‘rsatkichlar bankning kundalik faoliyati natijalarini aks ettiradi va bank kapital, aktivlar hamda risklarni qanchalik samarali boshqarayotganini baholash imkonini beradi.
Keling, 2025 yilning asosiy ko‘rsatkichlarini ko‘rib chiqamiz va ular nimani anglatishini tushuntiramiz.
Net income — bankning sof foydasi
Sof foyda bankning yil yakunidagi yakuniy moliyaviy natijasini ko‘rsatadi. Bu barcha soliqlar va majburiy xarajatlar to‘langandan keyin bank ixtiyorida qoladigan daromaddir. Ushbu ko‘rsatkich bank faoliyatining umumiy natijasini va uning operatsiyalari orqali daromad olish qobiliyatini aks ettiradi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, Ipoteka bank OTP Group’ning sof foydasi 1 763 mlrd so‘mni tashkil etdi. Ushbu ko‘rsatkich bank biznesining ko‘lami, asosiy faoliyat samaradorligi va resurslarni boshqarish sifatini aks ettiradi.
Return on Equity (ROE) — kapitaldan foydalanish samaradorligi
Ushbu ko‘rsatkich sof foydaning bankning o‘z kapitaliga nisbati sifatida hisoblanadi va aksiyadorlar tomonidan kiritilgan har bir so‘m kapital qancha sof foyda keltirayotganini ko‘rsatadi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, Ipoteka bank OTP Group’ning ROE ko‘rsatkichi 22,4%ni tashkil etdi. Bu bank kapitalidan foydalanish samaradorligi hamda uning moliyaviy modelining barqarorligini tavsiflaydi.
Return on Assets (ROA) — barcha aktivlarning qay darajada samarali ishlayotganini ko‘rsatuvchi moliyaviy ko‘rsatkich
Mazkur ko‘rsatkich sof foydaning bankning jami aktivlariga nisbati sifatida hisoblanadi. Natijada olingan foiz bank boshqarayotgan barcha aktivlarning har bir so‘mi qancha sof foyda keltirayotganini ko‘rsatadi. Aktivlar tarkibiga kreditlar, investitsiyalar va bank tomonidan joylashtirilgan boshqa mablag‘lar kiradi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, ROA 3,5%ni tashkil etdi. Bu bankning umumiy operatsion samaradorligini ifodalaydi.
Cost of Risk — kredit risklarini boshqarish
Risk qiymati yoki Cost of Risk — bank o‘z kredit portfelining qaysi qismini ehtimoliy yo‘qotishlarga qarshi zaxiralarni shakllantirishga yo‘naltirayotganini aks ettiruvchi ko‘rsatkichdir.
Bu ko‘rsatkich ma’lum bir davrdagi zaxiralar miqdorini kredit portfelining o‘rtacha hajmiga nisbati orqali hisoblanadi va foizda ifodalanadi.
Shu tariqa, bu ko‘rsatkich bank uchun muammoli kreditlarning qiymatini aks ettiradi. Agar qarz oluvchilar kreditlarni qaytarishda qiyinchiliklarga duch kelsa, bank ehtimoliy yo‘qotishlarni qoplash uchun oldindan zaxiralar shakllantiradi.
Bank uchun ushbu ko‘rsatkich muhim, chunki u kreditlash sifati va risklarni boshqarish darajasini aks ettiradi. Risk qiymati qanchalik yuqori bo‘lsa, kreditlar bo‘yicha ehtimoliy yo‘qotishlarni qoplash uchun shunchalik ko‘p mablag‘ ajratiladi.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, Cost of Risk 0,58%ni tashkil etdi.
Biznes hajmi o‘sib borayotgan sharoitda ushbu ko‘rsatkichning past va nazorat ostida saqlanishi bankning muvozanatli kredit siyosati hamda kredit risklarini samarali boshqarayotganidan dalolat beradi.
Mijozlar sezgan o‘zgarishlar (NPS va Mystery Shopping)
Mijozlar sodiqligi indeksi — NPS 28% dan 66,8% gacha oshdi. Bu bankni boshqalarga tavsiya qilishga tayyor bo‘lgan mijozlar soni sezilarli darajada ko‘payganini anglatadi.
Mystery Shopping ko‘rsatkichi esa filiallarda ko‘rsatilayotgan xizmat sifati darajasini aks ettiradi. Ushbu ko‘rsatkich 66% dan 80% gacha oshdi.
Bu natijalar xizmat ko‘rsatish jarayonlari va standartlarida amalga oshirilgan o‘zgarishlar aniq natija berganini hamda mijozlar tomonidan sezilayotganini ko‘rsatadi.
Xalqaro maqom va e’tirof
Markaziy va Sharqiy Yevropadagi eng yirik bank guruhlaridan biri bo‘lgan OTP Group tarkibiga kirgan holda, Ipoteka bank OTP Group biznesni xalqaro boshqaruv standartlari, shaffoflik va moliyaviy intizom asosida rivojlantirmoqda.
2025-yil yakunlariga ko‘ra, OTP Group’ning sof foydasi 2,88 mlrd yevroni tashkil etdi. Kapital rentabelligi 21,6% ga yetdi. Soliqdan keyingi yillik foyda 7% ga oshdi, bu asosan operatsion foydaning 10% ga o‘sishi hisobiga ta’minlandi.
Bankning muvaffaqiyatlari xalqaro miqyosda ham e’tirof etilmoqda. 2024–2025 yillarda Ipoteka bank OTP Group 15 dan ortiq xalqaro va mintaqaviy mukofotlarga sazovor bo‘ldi.
Ular orasida:
• «O‘zbekistonda yil banki 2025» — The Banker nashri talqiniga ko‘ra
• «2025 yilning eng yaxshi chakana banki» va «O‘zbekistonda ESG bo‘yicha eng yaxshi bank» — Euromoney talqiniga ko‘ra
• «ESG dasturi — 2025 yil» — Asian Banking & Finance Retail Banking talqiniga ko‘ra.
Ushbu baholar tanlangan strategiyaning barqarorligini va amalga oshirilgan ishlar sifatini tasdiqlaydi.
Jamiyatga hissa va xodimlarning rivojlanishi
2025-yilda bank ijtimoiy va homiylik tashabbuslariga 1 million dollardan ortiq mablag‘ yo‘naltirdi. Bu jamiyat oldidagi mas’uliyatimiz va doimiy faoliyatimizning bir qismidir.
10 ta BYD Seagull elektromobili Respublika tez tibbiy yordam markaziga topshirildi.
«Yashil hudud» dasturi doirasida mamlakat bo‘ylab 38 mingdan ortiq daraxt ekildi.
O‘zbekiston aholisi uchun 20 dan ortiq bepul kurslardan iborat Bilimxona ta’lim platformasi ishga tushirildi.
Parkent, Nukus va Jizzax shaharlarida zamonaviy raqamli ta’lim maskanlari ochildi.
Rivojlanish bank jamoasini ham qamrab olmoqda.
«O‘z maoshingizni oshiring» dasturi xodimlarga Coursera, Udemy va LinkedIn Learning platformalarida ta’lim olish, bilimlarini sertifikatlar bilan tasdiqlash va daromadlarini oshirish imkonini berdi.
Shartlar sodda:
10 ta kurs + 10 ta sertifikat = ish haqiga 10% qo‘shimcha.
Dastur birinchi bosqichining yakunlariga ko‘ra, 215 nafar xodim 10 ta va undan ortiq sertifikat olib, o‘z maoshlarini oshirishga erishdi.
Bundan tashqari, Ipoteka bank OTP Group mamlakatda birinchi bo‘lib tibbiy sug‘urtani barcha xodimlar uchun joriy etdi, bu esa jamoani rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash borasida bankning yetakchi pozitsiyasini tasdiqlaydi.
Biz qayerga harakat qilmoqdamiz
Bizning strategik maqsadimiz — mijozlar uchun asosiy bankka aylanish. Bu shuni anglatadiki, mijozlar bizni faqat bitta xizmat uchun emas, balki asosiy moliyaviy qarorlar uchun ham tanlaydi.
Transformatsiya bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda:
• asosiy kredit bankiga aylanish
• asosiy tranzaksion bankga aylanish
• mijozlar uchun yetakchi asosiy bankga aylanish
2026-yilda asosiy e’tibor strategik maqsadga erishishning navbatdagi bosqichi sifatida tranzaksion yo‘nalishni rivojlantirishga qaratiladi.
Moliyaviy ko‘rsatkichlar strategiya, boshqaruv sifati va biznes barqarorligini aks ettiradi. Har bir ko‘rsatkich ortida bank xodimlarining kundalik mehnati, ularning professional yondashuvi va barcha darajadagi mas’uliyati turadi.
Ipoteka bank OTP Group natijalari — bu avvalo insonlardir. Aynan ularning qarorlari, tafsilotlarga e’tibori va fidoyiligi keyinchalik foizlar va hisobotlarda aks etadigan natijani shakllantiradi.
Biz jamoamizga umumiy natijaga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorchilik bildiramiz. Aynan shu mehnat tufayli bank bozordagi pozitsiyasini mustahkamlamoqda, xizmat sifatini oshirmoqda va oldinga ishonch bilan harakat qilmoqda.

Что означают финансовые результаты банка? Разбираем ключевые показатели на примере Ipoteka bank OTP Group
10.03.2026
347
2025 год для Ipoteka bank OTP Group стал годом устойчивого роста и сильных финансовых результатов. По итогам 2025 года чистая прибыль банка составила 1 763 млрд. сумов. Рентабельность собственного капитала (ROE) достигла 22.4%, а рентабельность активов (ROA) составила 3.5%.
Финансовые показатели отражают результат ежедневной работы банка и позволяют оценить, насколько эффективно банк управляет капиталом, активами и рисками.
Разберем ключевые метрики 2025 года и объясним, что они означают.
Net income — чистая прибыль банка
Чистая прибыль показывает итоговый финансовый результат банка за год. Это прибыль, которая остается после уплаты налогов и всех обязательных расходов. Показатель отражает общий результат деятельности банка и его способность зарабатывать на своих операциях.
По итогам 2025 года чистая прибыль Ipoteka bank OTP Group составила 1 763 млрд. сумов. Этот показатель отражает масштаб бизнеса, эффективность основной деятельности банка и качество управления ресурсами.
Return on Equity (ROE) — насколько эффективно мы используем капитал
Показатель рассчитывается как отношение чистой прибыли к собственному капиталу банка  и показывает сколько чистой прибыли приносит каждый вложенный сум капитала акционеров.
По итогам 2025 года ROE Ipoteka bank OTP Group составил 22.4%. Этот показатель характеризует эффективность использования капитала банка и устойчивость его финансовой модели.
Return on Assets (ROA) — насколько эффективно работают все активы
Данный показатель рассчитывается как отношение чистой прибыли к общей сумме активов. Полученный процент показывает, сколько чистой прибыли приносит каждый сум всех активов, которыми управляет банк. В активы входят кредиты, инвестиции и другие размещенные банком средства.
По итогам 2025 года ROA составил 3.5%. Этот показатель характеризует общую операционную эффективность банка.
Cost of Risk — управление кредитными рисками
Стоимость риска, или Cost of Risk, это показатель, который отражает, какую долю кредитного портфеля банк направляет на создание резервов под возможные потери.
Показатель рассчитывается как отношение резервов к среднему объему кредитного портфеля за период и выражается в процентах.
Так, этот показатель демонстрирует стоимость проблемных кредитов для банка. Когда заемщики испытывают трудности с погашением кредитов, банк заранее формирует резервы, чтобы покрыть возможные убытки.
Для банка этот показатель важен, потому что он отражает качество кредитования и уровень управления рисками. Чем выше стоимость риска, тем больше средств направляется на покрытие возможных потерь по кредитам.
По итогам 2025 года risk cost составил 0.58%.
Сохранение низкого и контролируемого уровня показателя при росте бизнеса говорит о взвешенной кредитной политике и эффективном управлении кредитными рисками.
Изменения, которые заметили клиенты (NPS и Mystery Shopping)
Индекс клиентской лояльности NPS вырос с 28% до 66,8%. Это означает, что заметно увеличилось число клиентов, готовых рекомендовать банк другим.
Показатель Mystery Shopping, который отражает фактическое качество обслуживания в отделениях, повысился с 66% до 80%. Эти результаты показывают, что изменения в процессах и стандартах обслуживания дали измеримый эффект и стали заметны пользователям.
Международный статус и признание
Будучи частью OTP Group, одной из крупнейших банковских групп Центральной и Восточной Европы, Ipoteka bank OTP Group развивает бизнес в соответствии с международными стандартами управления, прозрачности и финансовой дисциплины.
По итогам 2025 года чистая прибыль OTP Group составила 2.88 млрд. евро. Рентабельность капитала достигла 21,6%. Годовая прибыль после уплаты налогов увеличилась на 7%, главным образом за счет 10%-го роста операционной прибыли.
Успехи банка получают и международное признание. В 2024–2025 годах Ipoteka bank OTP Group получил более 15 международных и региональных наград. Среди них «Банк года в Узбекистане 2025» по версии The Banker, «Лучший банк для розничных клиентов 2025» и «Лучший банк в области ESG в Узбекистане» по версии Euromoney, а также «ESG программа года 2025» по версии Asian Banking & Finance Retail Banking. Эти оценки подтверждают устойчивость выбранной стратегии и качество проделанной работы.
Вклад в общество и развитие сотрудников
В 2025 году банк направил более 1 млн долларов на социальные и спонсорские инициативы. Это часть нашей регулярной работы и ответственности перед обществом.
Десять автомобилей BYD Seagull были переданы Республиканскому центру скорой медицинской помощи. В рамках программы «Зеленая зона» по всей стране высажено более 38 000 деревьев. Запущена образовательная платформа Bilimxona с бесплатным доступом к более чем 20 курсам для жителей Узбекистана. В Паркенте, Нукусе и Джизаке открыты современные цифровые образовательные пространства.
Развитие касается и команды банка. Программа «Повысь свою зарплату» дала сотрудникам возможность пройти обучение на платформах Coursera, Udemy и LinkedIn Learning, подтвердить знания сертификатами и получить повышение дохода. Условия понятные: 10 завершенных курсов и 10 сертификатов дают прибавку 10% к заработной плате.
По итогам первого запуска программы свою зарплату повысили 215 сотрудников, получив 10 или более сертификатов. Кроме того, Ipoteka bank OTP Group первым в стране сделал медицинское страхование доступным для всех сотрудников, подтверждая лидерскую позицию в вопросах развития и поддержки команды.
Куда мы движемся
Наша стратегическая цель стать основным банком для клиентов. Это означает, что клиент выбирает нас не для одной услуги, а доверяет нам ключевые финансовые решения.
Трансформация выстроена поэтапно:
1. Стать основным кредитным банком
2. Стать основным транзакционным банком
3. Стать ведущим основным банком для клиентов
В 2026 году основной фокус направлен на развитие транзакционного направления как следующего шага в достижении стратегической цели.
Финансовые показатели отражают стратегию, качество управления и устойчивость бизнеса. За каждым из них стоит ежедневная работа сотрудников, их профессионализм и ответственность на всех уровнях Результаты Ipoteka bank OTP Group это прежде всего люди. Именно их решения, внимание к деталям и вовлеченность формируют результат, который затем выражается в процентах и отчетах.
Мы благодарим команду за вклад в общий результат. Благодаря этой работе банк укрепляет позиции на рынке, повышает качество сервиса и продолжает уверенно двигаться вперед.