Undiruv qaratilmaydigan maxsus maqsadli hisobvaraq egasi boʼlgan mijozga eʼlon
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 25-maydagi PF-141-son “Hisob-kitob tizimini takomillashtirish va xoʼjalik yurituvchi subyektlarning toʼlov intizomini oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi Farmonining 1-bandiga muvofiq 2022 yil 15-iyundan boshlab xoʼjalik yurituvchi subyektlarning tijorat banklarida ochilgan qonunchilik hujjatlariga muvofiq undiruvga yoʼl qoʼyilmaydigan maxsus maqsadli hisobvaraqlari tugatilishi hamda maxsus maqsadli hisobvaraqlar Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori asosida ochilishi va yopilishi belgilangan.
Shu munosabat bilan, joriy yil 15-iyun sanasidan boshlab, Vazirlar Mahkamasining yangi qabul qilinadigan qarorida koʼrsatilmagan maxsus maqsadli hisobvaraqlardagi mablagʼlarga undiruv qaratiladi.
Shunga koʼra, ushbu mablagʼlar boʼyicha belgilangan toʼlovlarni 15-iyungacha qadar oʼtkazish choralarini koʼrishingiz hamda ushbu sanadan boshlab, qarorga kiritilmagan maxsus maqsadli hisobvaraqlarning maqomi ikkilamchi talab qilib olinguncha depozit hisobvaraqlarga tenglashtirilishini va 2-son kartotekani soʼndirish uchun yoʼnaltirilishini maʼlum qilamiz.

Объявление для всех категорий хозяйствующих субъектов имеющие целевые счета на которые в соответствии с актами законодательства взыскание не обращается.
Опубликовано: 14 июня, 2022
В соответствии с пунктом-1 Указа Президента Республики Узбекистан от 25 мая 2022 года №УП-141 «О мерах по совершенствованию системы расчетов и повышению платежной дисциплины хозяйствующих субъектов» начиная с 15 июня 2022 года закрываются открытые в коммерческих банках специальные целевые счета хозяйствующих субъектов, на которые в соответствии с актами законодательства взыскание не обращается, а также специальные целевые счета открываются и закрываются на основании постановления Кабинета Министров.
В связи с этим с 15 июня текущего года средства на специальных целевых счетах будут взыскиваться в установленном порядке согласно постановления Кабинета Министров.
В связи с этим платежи до 15 июня должны быть в установленном порядке переведены по назначению а также с этой даты статус счетов специального назначения, не включенных в решение, будет приравнен к депозитным счетам до момента возмещения вторичного требования и будет направляться на погашение Картотека 2.