“Ipoteka-bank” ATIB va YeTTB yashil moliya va tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kredit kelishuvlarini imzoladi.
Nashr etilgan: 4 mart, 2024
“Ipoteka-bank” ATIB va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) uzoq yillar davomida ishonchli hamkor bo‘lib kelmoqda va O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznesning ishbilarmonlik faolligini rag‘batlantirish bo‘yicha birgalikda sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqda.
2024-yilning 29-fevral kuni YeTTBning Toshkentdagi vakolatxonasi binosida Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Markaziy Osiyoda tadbirkor ayollar (Women in Business - WiB) dasturi va O‘zbekistonda Yashil iqtisodiyotni moliyalashtirishning ikkinchi dasturi (Green Economy Financing Facility II - GEFF II) doirasida “Ipoteka-bank” ATIB va YeTTB o‘rtasida umumiy summasi 20 mln. AQSh dollari miqdoridagi.kredit kelishuvlarini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Rasmiy imzolash marosimida YeTTBning Markaziy Osiyo boʻyicha boshqaruvchi direktori Jujanna Hargitay va Ipoteka-bank Boshqaruvi Raisi oʻrinbosari Umid Xakimov boshchiligidagi ikki moliya instituti vakillari ishtirok etdi.
Yashil iqtisodiyotni moliyalashtirish (GEFF II) dasturi kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subʼyektlarining qayta tiklanuvchi energiya manbalari va energiya samaradorligi texnologiyalaridan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilash orqali Oʻzbekistonda iqlimga chidamli, past uglerodli iqtisodiyotga oʻtishni qoʻllab-quvvatlaydi.
Tadbirkor ayollar (WiB) dasturi ayollarning tadbirkorlikdagi faol ishtirokini qoʻllab-quvvatlaydi va shu orqali moliyalashtirish va ish bilan taʼminlashda gender tengligini taʼminlaydi.

JSCMB “Ipoteka-bank” and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) have signed Loan Agreements to support green finance and women entrepreneurs.
Posted by: 4 march, 2024
JSCMB “Ipoteka-bank” and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) have been reliable partners for many years and have been making joint efforts to stimulate the business activity of small and medium-sized enterprises in Uzbekistan.
On February 29, 2024, the signing ceremony of Loan Agreements within the framework of the EBRD’s Central Asian Women in Business (WiB) programme and the second Green Economy Financing Facility (GEFF II) programme in Uzbekistan between JSCMB “Ipoteka-bank” and the EBRD for a total amount of 20 million US dollars took place in the building of the EBRD's Tashkent office.
The official signing ceremony was attended by representatives of two financial institutions, headed by Managing Director for Central Asia and Mongolia of the EBRD Mrs. Zsuzsanna Hargitai and Deputy Chairman of the Board of JSCMB "Ipoteka-bank" Mr. Umid Khakimov.
The Green Economy Financing Facility (GEFF II) programme will facilitate the transition to a climate - and environmental-resilient, low-carbon economy in Uzbekistan by improving access to renewable energy technologies and energy efficiency for small businesses and private entrepreneurship.
The Woman in Business (WiB) programme will support the active participation of women in business activities, thereby developing gender equality in access to finance and employment.