Reytingning oshirilishidagi asosiy omil Ipoteka-bankning kapitallashuv ko'rsatkichlarining yaxshilanishi bo'ldi. 2026-yil 31-mart holatiga ko'ra bankning regulyativ kapital monandligi ko’rsatkichi (CAR) 19,1% ni tashkil etdi – bu O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining 13% minimal talabidan sezilarli darajada yuqori hisoblanadi. S&P Global Ratings metodologiyasi bo'yicha tavakkalchilikni inobatga olgan kapital ko'rsatkichi (Risk adjusted Capital - RAC) 2025-yil yakunida 11,7% ga o’sdi, bu bir yil oldingi 9,5% ko'rsatkichidan ancha balanddir. Ushbu yaxshilanish bankning kapital va daromadlilik bahosini «Yetarli» darajadan «Kuchli» darajasiga ko'tarilishiga olib keldi.
Bundan tashqari, Ipoteka-bank OTP Group ning bir qismi bo’lganidan beri bank muhim operatsion va boshqaruv o'zgarishlarini amalga oshirdi. S&P Global Ratings hozirda ushbu integratsiya jarayonining asosiy qismi yakunlanganini ta’kidladi. Bank OTP Group ko’magida risk-menejment tizimlarini, komplayens tartib-taomillarini, qarzlarni undirish jarayonlarini hamda kiberxavfsizlik va axborot texnologiyalari infratuzilmasini takomillashtirdi. S&P Global Ratings ushbu o’zgarishlar Ipoteka-bankni O'zbekiston bank sektori ishtirokchilari orasida ijobiy tomondan ajratib turishini ta'kidladi. Reyting agentligi shuningdek, Ipoteka-bank OTP Group ko'magida muammoli kreditlarni izchil kamaytirayotganini qayd etadi va bank aktivlari sifati keyinchalik yanada yaxshilanishi kutilayotganini qayd etdi.
2025-yil yakunlariga ko'ra Ipoteka-bank yuqori moliyaviy natijalarni qayd etdi: bank kapitalining rentabelligi (ROE) 28,1% ni tashkil etdi, sof foyda esa xalqaro moliyaviy hisobotlar standartlari (XMHS) bo’yicha 2 047 milliard so'mni tashkil qildi. 2025-yil oktyabr oyida bank 300 million AQSh dollari miqdorida, shuningdek milliy valyutada 1,2 trillion so'mlik evroobligatsiyalarni joylashtirdi, bu esa bankining moliyalashtirish bazasini kengaytirish va xalqaro kapital bozorlarida ishtirokini mustahkamlash imkonini berdi.

АКИБ «Ипотека-банк» получил повышение кредитного рейтинга от агентства S&P Global Ratings. С 15 мая 2026 года рейтинговое агентство повысило долгосрочный кредитный рейтинг АКИБ «Ипотека-банк» с «BB-» до «BB», подтвердив при этом краткосрочный рейтинг на уровне «B». Прогноз по рейтингу – «Стабильный». Повышение рейтинга отражает улучшение показателей капитализации банка, существенное завершение интеграции с OTP Group, а также устойчивые финансовые результаты на фоне растущего банковского рынка Узбекистана.
Ключевым фактором повышения рейтинга стало улучшение показателей капитализации АКИБ «Ипотека-банк». По состоянию на 31 марта 2026 года норматив достаточности регулятивного капитала банка составил 19,1% – значительно выше минимального требования (13%) Центрального банка Республики Узбекистан. Показатель капитала с учётом риска (Risk adjusted Capital - RAC) по методологии S&P Global Ratings вырос до 11,7% по итогам 2025 года, по сравнению с 9,5% годом ранее. Это улучшение позволило повысить оценку капитала и доходности банка с уровня «Адекватный» до «Сильный».
Кроме того, с момента приобретения Ипотека-банка со стороны OTP Group провел значительные операционные и управленческие изменения. По мнению S&P Global Ratings, данная интеграция в настоящее время в значительной мере завершена. Под руководством OTP Group, АКИБ «Ипотека-банк» модернизировал политики и процедуры в рамках ключевых функций управления рисками, комплаенс-процедуры, процессы взыскания задолженности, инфраструктуру кибербезопасности и информационных технологий. S&P Global Ratings отмечает, что данные улучшения выгодно выделяют Ипотека-банк среди других участников банковского сектора Узбекистана. Рейтинговое агентство также отмечает, что Ипотека-банк при поддержке OTP Group последовательно работает над урегулированием проблемных кредитов, и ожидает дальнейшего улучшения качества активов банка.
По итогам 2025 года Ипотека-банк продемонстрировал высокие финансовые результаты: рентабельность собственного капитала (ROE) составила 28,1%, чистая прибыль – 2 047 млрд сумов по международным стандартам финансовой отчетности (МСФО). В октябре 2025 года банк разместил еврооблигации на сумму 300 млн долларов США, а также выпуск в национальной валюте объёмом 1,2 трлн сумов, расширив тем самым базу фондирования и укрепив своё присутствие на международных рынках капитала.