Reytingning oshirilishidagi asosiy omil Ipoteka-bankning kapitallashuv ko'rsatkichlarining yaxshilanishi bo'ldi. 2026-yil 31-mart holatiga ko'ra bankning regulyativ kapital monandligi ko’rsatkichi (CAR) 19,1% ni tashkil etdi – bu O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining 13% minimal talabidan sezilarli darajada yuqori hisoblanadi. S&P Global Ratings metodologiyasi bo'yicha tavakkalchilikni inobatga olgan kapital ko'rsatkichi (Risk adjusted Capital - RAC) 2025-yil yakunida 11,7% ga o’sdi, bu bir yil oldingi 9,5% ko'rsatkichidan ancha balanddir. Ushbu yaxshilanish bankning kapital va daromadlilik bahosini «Yetarli» darajadan «Kuchli» darajasiga ko'tarilishiga olib keldi.
Bundan tashqari, Ipoteka-bank OTP Group ning bir qismi bo’lganidan beri bank muhim operatsion va boshqaruv o'zgarishlarini amalga oshirdi. S&P Global Ratings hozirda ushbu integratsiya jarayonining asosiy qismi yakunlanganini ta’kidladi. Bank OTP Group ko’magida risk-menejment tizimlarini, komplayens tartib-taomillarini, qarzlarni undirish jarayonlarini hamda kiberxavfsizlik va axborot texnologiyalari infratuzilmasini takomillashtirdi. S&P Global Ratings ushbu o’zgarishlar Ipoteka-bankni O'zbekiston bank sektori ishtirokchilari orasida ijobiy tomondan ajratib turishini ta'kidladi. Reyting agentligi shuningdek, Ipoteka-bank OTP Group ko'magida muammoli kreditlarni izchil kamaytirayotganini qayd etadi va bank aktivlari sifati keyinchalik yanada yaxshilanishi kutilayotganini qayd etdi.
2025-yil yakunlariga ko'ra Ipoteka-bank yuqori moliyaviy natijalarni qayd etdi: bank kapitalining rentabelligi (ROE) 28,1% ni tashkil etdi, sof foyda esa xalqaro moliyaviy hisobotlar standartlari (XMHS) bo’yicha 2 047 milliard so'mni tashkil qildi. 2025-yil oktyabr oyida bank 300 million AQSh dollari miqdorida, shuningdek milliy valyutada 1,2 trillion so'mlik evroobligatsiyalarni joylashtirdi, bu esa bankining moliyalashtirish bazasini kengaytirish va xalqaro kapital bozorlarida ishtirokini mustahkamlash imkonini berdi.

Ipoteka Bank JSCM has received a credit rating upgrade from S&P Global Ratings. Effective May 15, 2026, rating agency raised Ipoteka Bank's long-term issuer credit rating from 'BB-' to 'BB', while affirming the short-term rating at 'B'. The outlook is Stable. This upgrade reflects the bank's substantially improved capitalization, the significant completion of its integration with OTP Group, and sustained financial performance in Uzbekistan's growing banking market.
The key factor behind this upgrade is Ipoteka Bank's improved capitalization. Ipoteka Bank's regulatory capital adequacy ratio stood at 19.1% as of March 31, 2026 - well above the 13% minimum required by Central Bank of the Republic of Uzbekistan. S&P Global Ratings’ Risk-Adjusted Capital (RAC) ratio rose to 11.7% at 2025 year-end, up from 9.5% a year earlier. This improvement moved the bank's Capital and Earnings assessment from 'Adequate' to 'Strong'.
Moreover, since OTP Group acquired Ipoteka Bank, the institution has undergone significant operational and corporate governance changes. S&P Global Ratings confirmed that this integration is currently substantially complete. Under OTP Group's ownership, the bank has upgraded its risk management systems, compliance frameworks, collections processes, cyber security, and IT infrastructure. S&P Global Ratings notes that these improvements positively differentiate Ipoteka Bank within the Uzbek banking sector. The rating agency also notes that Ipoteka Bank is gradually working out its legacy problem loans with the support of OTP Group and anticipates further improvement in the bank's asset quality going forward.
For FY 2025, Ipoteka Bank reported a strong financial performance with return on equity (ROE) of 28.1% and with net profit UZS 2 047 billion according to IFRS. Also, Ipoteka Bank issued 300 million USD in Eurobonds in October 2025, alongside a local currency tranche of 1.2 trillion UZS, broadening its funding base and extending its presence in international capital markets.