Adam Sentpeterining tayinlanishi Oʻzbekiston Markaziy bankining roziligi bilan amalga oshiriladi.
Yangi lavozimida Ádám Szentpéteri Ipoteka bank OTP Group’ning strategik maqsadlarini amalga oshirish hamda biznesning barqaror o‘sishini ta’minlashga alohida e’tibor qaratadi. Uning tayinlovi bankning strategik rivojlanish yo‘nalishlaridagi izchillikni saqlash, transformatsiya jarayonlarini davom ettirish va Ipoteka bank OTP Group’ning moliya bozoridagi yetakchi mavqeini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
“Ipoteka bank OTP Group’ga rahbarlik qilish men uchun katta sharaf. 2023-yilda bank jamoasiga qo‘shilganimdan buyon yuksak malakali mutaxassislar bilan birga ishlash va O‘zbekistonning ulkan salohiyatiga yaqindan guvoh bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘ldim. Jamoamiz bilan birgalikda boshlangan transformatsiya va rivojlanish yo‘lini davom ettirayotganimizdan faxrlanaman. Oldimizda bankning yetakchi moliya institutlardan biri sifatidagi mavqeimizni yanada mustahkamlash, mijozlarimiz uchun zamonaviy va qulay bank xizmatlarini rivojlantirish, regulyatorlar hamda davlat organlari bilan ochiq va samarali hamkorlikni davom ettirish, shuningdek, O‘zbekiston moliya sektorining barqaror rivojlanishiga munosib hissa qo‘shish kabi muhim vazifalar turibdi. Ishonchim komilki, professional jamoamiz bilan birgalikda ushbu maqsadlarga muvaffaqiyatli erishamiz”, — dedi Ipoteka bank OTP Group Boshqaruvi raisi Ádám Szentpéteri.
2023-yil iyul oyida Ádám Szentpéteri Ipoteka bank OTP Group’ga Boshqaruv raisi o‘rinbosari va Strategiya hamda moliya bloki rahbari sifatida qo‘shildi. U 2023-yil sentyabridan boshlab, bank transformatsiya dasturiga rahbarlik qilib, biznesni modernizatsiya qilish, operatsion jarayonlarni takomillashtirish va barqaror o‘sishni ta’minlashda munosib hissa qo‘shib kelmoqda.
Ádám Szentpéteri o‘z professional faoliyatini 2005-yilda OTP Group’da makroiqtisodiy tahlilchi sifatida boshlagan. Faoliyati davomida u chakana biznes, kontrolling hamda strategik boshqaruv yo‘nalishlarida turli rahbarlik lavozimlarida muvaffaqiyatli ishlagan. Shuningdek, 2012–2018-yillarda Ukrainadagi OTP Bank Kuzatuv kengashi a’zosi, 2018–2022-yillarda esa Rossiyadagi OTP Bank Direktorlar kengashi a’zosi sifatida faoliyat yuritgan. 2022-yil avgustidan 2023-yil iyuniga qadar Albaniyadagi OTP Bank moliya direktori va Direktorlar kengashi a’zosi lavozimlarida ishlab, bankning moliyaviy boshqaruvi va rivojlanishiga munosib hissa qo‘shgan.
«Ádám Szentpéterining mazkur lavozimga tayinlanishi OTP Group’ning Ipoteka bank OTP Group tomonidan amalga oshirilayotgan strategik rivojlanish yo‘liga bo‘lgan yuksak ishonchini yana bir bor tasdiqlaydi. So‘nggi yillarda bank transformatsiya jarayonida muhim natijalarga erishib, bozordagi pozitsiyalarini sezilarli darajada mustahkamladi. Adam rahbarligi ostida bank strategik maqsadlarni izchil ro‘yobga chiqarish, mijozlar va hamkorlar uchun barqaror hamda uzoq muddatli qiymat yaratish, shuningdek, O‘zbekiston moliya sektorining rivojlanishiga munosib hissa qo‘shishni davom ettirishiga ishonamiz”, — dedi Ipoteka bank OTP Group Kuzatuv kengashi raisi va OTP Group bosh direktori o‘rinbosari László Wolf (Laslo Volf).
Avvalroq, Ipoteka bank OTP Group 2026-yilning birinchi choragi yakunlari bo‘yicha Xalqaro moliyaviy hisobot standartlari (MHXS) asosidagi moliyaviy natijalarini e’lon qilgan edi. Hisobot davrida bank 579,2 mlrd so‘m (47,7 mln AQSH dollari ekvivalenti) miqdorida rekord darajadagi sof foyda qayd etdi. Mazkur natija o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 32,9 foizlik o‘sishni ta’minlab, bankning barqaror rivojlanishi, kuchli biznes ko‘rsatkichlari hamda transformatsiya strategiyasining yuqori samaradorligini yaqqol namoyon etadi.

Адам Сентпетери назначен новым председателем правления Ipoteka bank OTP Group
С 27 июля Адам Сентпетери назначен новым председателем правления Ipoteka bank OTP Group. Адам занимал должность временно исполняющего обязанности председателя правления с 3 июня и теперь вступает в должность председателя правления.
Назначение Адама Сентпетери вступит в силу после получения одобрения Центрального банка Республики Узбекистан.
На новом посту Адам Сентпетери сосредоточится на реализации стратегии банка и повышении эффективности бизнес-процессов. Его назначение обеспечит преемственность курса, сохранение высоких темпов изменений и дальнейшее укрепление рыночных позиций банка.
«Для меня большая честь возглавить Ipoteka bank OTP Group. C тех пор, как я присоединился к команде Ipoteka bank OTP Group в 2023 году, мне посчастливилось поработать вместе с командой настоящих профессионалов и лично убедиться в огромном потенциале Узбекистана. Я горжусь возможностью продолжить работу вместе с командой. Мы продолжим укреплять позиции Ipoteka bank OTP Group как одного из ведущих финансовых институтов страны, развивать современные банковские решения для наших клиентов, поддерживать открытый и конструктивный диалог с регуляторами и государственными органами, а также способствовать устойчивому развитию финансового сектора Узбекистана», — прокомментировал свое назначение Председателем правления Ipoteka bank OTP Group Адам Сентпетери.
Адам Сентпетери присоединился к Ipoteka bank OTP Group в июле 2023 года в качестве заместителя председателя правления и руководителя блока Стратегии и финансов. С сентября 2023 года он отвечает за программу трансформации банка.
Свою карьеру в OTP Group Адам начал в 2005 году в роли макроэкономического аналитика. В последующие годы занимал ряд руководящих должностей в направлениях розничного бизнеса, контроллинга и стратегии. С 2012 по 2018 год являлся членом Наблюдательного совета ОТП Банка Украина, а с 2018 по 2022 год — членом Совета директоров ОТП Банка Россия. С августа 2022 года по июнь 2023 года занимал должность финансового директора и члена Совета директоров OTP Bank Albania.
«Назначение Адама Сентпетери отражает уверенность OTP Group в выбранном курсе развития Ipoteka bank OTP Group. За последние годы банк добился значительного прогресса в трансформации и укрепил свои позиции на рынке. Мы уверены, что под руководством Адама банк продолжит воплощать в жизнь стратегические приоритеты, создавать долгосрочную ценность для клиентов и партнеров и вносить вклад в дальнейшее развитие Узбекистана», — отметил Председатель Наблюдательного совета Ipoteka bank OTP Group и заместитель генерального директора OTP Group Ласло Вольф.
Ранее Ipoteka bank OTP Group отчитался о результатах Q1 2026 года по МСФО, показав рекордную прибыль в 579,2 млрд сумов, что эквивалентно $47,7 млн. Рост в сравнении с аналогичным периодом прошлого года составил 32,9%, подтверждая системную работу и успешную трансформацию.