Ipoteka-bank 2021 yil uchun moliyaviy natijalarni e’lon qildi
2021 yilda erishilgan natijalar strategik va moliyaviy maqsadlarimizga erishishda toʼgʼri yoʼlda ekanligimizga ishonch bagʼishlaydi.
Bank faoliyatining moliyaviy va operatsion natijalari
Balans                                                                                                                         MXHS boʼyicha
mlrd, soʼmda
2018
2019
2020
2021
Pul mablagʼlari
1 630,2
2 630,2
5 147,6
7 229,7
Olingan qimmatli qogʼozlar
162,6
139,7
802,1
1 095,1
Boshqa banklardagi mablagʼlar
508,2
845,0
1 810,5
2 031,5
Kreditlar
17 866,9
19 839,7
24 345,2
29 263,2
Boshqa aktivlar
246,9
390,3
498,6
544,8
Jami aktivlar
19 831,3
23 844,9
32 604,1
40 164,3
Depozitlar
7 090,7
7 935,7
9 211,1
13 632,3
Davlatdan jalb qilingan mablagʼlar
8 798,4
8 184,4
9 131,1
12 012,8
XMIlardan jalb qilingan mablagʼlar
2 268,9
3 345,9
5 986,3
5 360,2
Boshqa banklarning mablagʼlari
284,5
520,1
Qarz qimmatli qogʼozlari
9,9
440,7
3 148,6
4 057,2
Boshqa majburiyatlar
61,2
105,5
140,6
174,9
Jami kapital
1 612,1
3 548,1
4 040,3
4 927,0
Jami majburiyatlar va kapital
Moliyaviy natijalar
Sof foizli daromad
647,0
1 035,2
1 410,1
2 121,7
Sof komission daromad
177,8
207,7
255,3
261,5
Operatsion xarajatlar
503,6
619,4
665,2
894,1
Operatsion daromadlar
849,8
1 310,7
1 779,1
2 617,8
Sof foyda
177,7
339,0
405,2
886,8
Аsosiy koʼrsatkichlar
ROA
1,1%
1,6%
1,4%
2,4%
ROE
11,9%
13,1%
10,7%
19,8%
CIR
59,3%
47,3%
37,4%
34,2%
NIM
4,5%
5,2%
5,8%
7,0%
NPL*
0,8%
1,9%
2,5%
4,4%
COR
0,7%
2,7%
2,1%
*NPL koʼrsatkichi – bu bank kredit portfelida 90 kundan oshiq muddati oʼtgan kredit (va foiz) larning ulushi
Аsosiy faktlar (MXHS hisoboti boʼyicha)
Bank balansi va moliyaviy natijalar maʼlumotlari 31 dekabr 2020 yil va 31 dekabr 2021 yil holatiga solishtirilgan.
Moliyaviy natijalar sharhi
Bank aktivlari sifati, barqaror daromadlar va xarajatlarni optimallashtirish bankka salmoqli foydaga erishish imkonini berdi. Bank sof foydasi oʼtgan yilga nisbatan 119 foizga oshib, 886,8 mlrd, soʼmni tashkil qildi. Bank sof foydasi sof foizli daromadlar va komission daromadlarning oʼsishi hisobiga oshgan.
2021 moliya yilida Ipoteka-bankning operatsion daromadi 47,1 foizga oshib,
2 617,8 milliard soʼmni tashkil etdi. Bank operatsion daromadlari oʼsishi yuqori darajada boʼlishi sof foizli daromadlar, barqaror kredit hajmining oʼsishini va yuqori boʼlmagan xarajatlar hisobiga shakllandi. Xarajatlarning effektivlik (CIR) koʼrsatkichi esa anʼanaviy barqaror operatsion samaradorlik tufayli 34,2% gacha yaxshilandi.
Sof foizli daromad oʼtgan yilga nisbatan 50,5 foizga oshib, 2 121,7 mlrd, soʼmga yetgan. Xususan, foizli daromadlar oʼtgan yil shu sanasiga nisbatan 1 176,8 mlrd. soʼm, yoki 46,8 foizga oʼsgan. Ushbu ijobiy oʼzgarish drayverlari sifatida kreditlashdan olingan daromadlarning (+45,8 foiz, yoki
1 065,0 mlrd. soʼmga) kredit portfel oshishi hisobiga koʼpayganligini keltirib oʼtish lozim. Shu bilan birga, foizli daromadlar koʼpayishiga davlat qimmatli qogʼozlariga investitsiya va boshqa banklarga mablagʼlar joylashtirish hajmining oshishi ham ijobiy taʼsir qilgan.
Shu davrda, bankning foizli xarajatlari ham 41,1 foizga koʼpayib, 1 600,7 mlrd. soʼmga yetgan. Ushbu oʼzgarish, asosan, ikki faktor: Moliya vazirligidan ipoteka kreditlash dasturi doirasida jalb qilingan mablagʼlar hamda 2020 yil oxiri va 2021 yil boshida Yevroobligatsiyalar chiqarilishi hisobiga yuz bergan.
Bank tomonidan jalb qilingan resurslar qiymatining pasaytirilishi va samarali boshqarilishi, Sof foizli marja (NIM)ning tarixiy maksimum (7,0 foiz)gacha oshishiga ijobiy taʼsir koʼrsatdi.
Operatsion xarajatlar 2021 yilda oʼtgan yilga nisbatan 34,4 foizga oshgan va
894,1 mlrd. soʼmni tashkil qilgan. Operatsion xarajatlar asosan personal, dasturiy taʼminot va amortizatsiya xarajatlarlarining oshishi hisobiga koʼpaygan boʼlib, Bank iqtisodiy samaradorlikni oshirish choralari sifatida raqamli transformatsiya va kadrlar salohiyatini oshirishga investitsiyalarni davom ettirdi.
Bank kreditlari boʼyicha shakllantirilgan zaxira xarajatlari 2021 yil davomida oʼtgan yilning shu davriga nisbatan 3,0 foizga kam boʼlib, 591,3 mlrd. soʼmni tashkil qildi, va natijada bank riski qiymati (COR) 0,6 foiz bazis punktga kamayib, 2,1 foizga tushgan.
Shuningdek, 2021 yil yakuni boʼyicha bank faoliyatining rentabelligi va samaradorligini ifodalovchi sifat koʼrsatkichlari yuqori darajada saqlanib qoldi. Xususan, hisobot davrida bank aktivlari rentabelligi (ROA) 2,4 foizni va bank kapitali rentabelligi (ROE) 19,8 foizni tashkil qildi.
Bank barqaror, likvidli va yaxshi divertsifikatsiyalangan balansga ega
Jami aktivlar 2021 yilda 23 foiz yoki 7 560,2 mlrd. soʼmga oshib, jami 40 164,3 mlrd. soʼmni tashkil qildi.
Bank aktivlari, davlat va Xalqaro moliya institutlaridan jalb qilingan uzoq muddatli resurslar bilan teng miqdorda moliyalashtirilishi hisobiga, yaxshi diversifikatsiya qilingan va bank maxalliy depozit va qarz bozorida yuqori mavqeiga ega.
Boshqa banklar joylashtirilgan mablagʼlar 2021 yilda 12,2 foiz yoki 221,0 mlrd. soʼmga oshib, jami 2 031,5 mlrd. soʼmni tashkil qildi. Bank aktivlari tarkibida qarz qimmatli qogʼozlar bank tomonidan davlat obligatsiyalari sotib olinishi hisobiga 41,0 foizga keskin oshib, 1 095,1 mlrd. soʼmni tashkil qilgan.
Jami kredit portfeli 2021 yil davomida 20,2 foizga oshdi va 29 263,2 mlrd. soʼmga yetdi. Bank kredit portfeli yaxshi diversifikatsiyalangan boʼlib, portfelda ipoteka kreditlarning ulushi 35,8 foiz, kichik biznes kreditlarining ulushi 28,5 foiz, korporativ kreditlarning ulushi 25,9 foiz va chakana kreditlar 9,8 foizdan iborat boʼlgan.
Korporativ (jumladan, kichik biznesga berilgan) kreditlar qoldigʼi sifatli korporativ mijozlarning kreditga boʼlgan talabining oshishi va xorijiy valyutadagi kreditlar qiymatining devalvatsiya hisobiga 10,8 foizga oshib, 16 866,2 mlrd. soʼmga yetgan. Chakana kreditlar esa
36,8 foizga oshib, 14 124,5 mlrd. soʼmga yetishi kredit portfeli kengayishiga koʼproq taʼsir koʼrsatdi, yaʼni bu oʼsish asosan bank tomonidan ipoteka kreditlarining davlat dasturi asosida bozor foiz stavkalarida berilishi bilan qoʼllab-quvvatlandi.
Bankda 90 kundan oshiq muddati oʼtgan kreditlar (NPL) ulushining 4,4 foizgacha koʼtarilishi oxirgi ikki yilda COVID-19 pandemiya sababli kiritilgan lokdaun va uning oqibatida mijozlarning moliyaviy holati yomonlashishi sababi bilan ifodalanadi.
Bank majburiyatlariga kelsak, bankning moliyalashtirish strategiyasi, bank biznesining oʼsib borayotgan ehtiyojlarini qondirish uchun oʼz kapitali, ichki va xalqaro resurslar jalb qilishda optimal muvozanatni taʼminlagan holda moliyalashtirish bazasini rivojlantirish hamda davlat resurslariga boʼlgan ehtiyojni bosqichma-bosqich kamaytirib borishdan iborat.
Bank resurs bazasi, asosan 38,7 foiz ulush bilan mijozlar depozitlarlari, 34,1 foiz ulush bilan davlat (Moliya vazirligi va OʼTTJ)dan jalb qilingan mablagʼlar hamda 26,7 foiz ulush bilan xorijiy va maxalliy moliya institutlaridan jalb qilingan qarz mablagʼlari hisobiga shakllangan.
Davlatdan va qimmatli qogʼozlar chiqarish orqali qarz mablagʼlari jalb qilish hajmi yil boshiga nisbatan mos ravishda 25,7 va 28,9 foizga oshgan boʼlib, bu ijobiy oʼzgarish bank tomonidan maxalliy ipoteka bozorini kreditlash uchun Moliya vazirligidan uzoq muddatli resurs jalb qilinishi hamda xalqaro kapital bozoriga milliy valyutada 75,0 mln. dollar ekvivalentida Yevrobond chiqarilishi bilan izohlanadi.
Umumiy kapital joriy yil boshidan buyon, asosan, bank foydasi oshishi hisobiga,
21,9 foizga oshgan holda 4 927,0 mlrd. soʼmga yetdi. Bankning 1-darajali kapitali yetarliligi koʼrsatkichi 11,1 foizni, regulyativ kapital yetarliligi koʼrsatkichi esa 14,4 foizni tashkil qilib, Markaziy bank meʼyorlariga javob beradi.
BАNK HАQIDА
Oʼzbekistonda eng yirik banklardan biri hisoblangan Ipoteka-bank maxalliy bank tizimida asosiy rol oʼynaydi va bank bozorida 8,4 foiz ulush bilan yuqori pozitsiyalarda joylashgan. Shuningdek, bank, yetakchi sifatida, ipoteka kreditlash bozorining uchdan bir qismini egallagan.
Bugungi kunda bank reytinglari suveren darajada boʼlib, 2021 yilda S&P Global reyting agentligi tomonidan “BB-” darajada istiqboli “Barqaror”ga, Moody's reyting agentligi tomonidan “B1” darajada istiqboli “Ijobiy”ga oshirildi.
Ipoteka-bank, ulushi davlat tomonidan nazorat qilinuvchi aktsiyadorlik jamiyati boʼlsada, deyarli barcha bank mahsulotlari tijorat asosida taqdim etiladi. Prudentsial kredit siyosati va keng koʼlamli mahsulotlar, jarayonlar va strukturaviy optimizatsiya, bozor tamoyillarida kreditlash – bu omillarning barchasi birgalikda bank samaradorligining oshishiga imkon beradi.
Oʼtgan 2021 yilni, mubolagʼasiz, Ipoteka-bankni Xalqaro moliya korporatsiyasi ekspertlari bilan hamkorlikda transformatsiya qilishning 2-bosqichi - Tashabbuslarni amaliyotga joriy qilish yili boʼldi, deb aytish mumkin.
Shu oʼrinda, roʼy berayotgan geosiyosiy vaziyatning Ipoteka-bankka bevosita va bilvosita taʼsiri va risklar yetarlicha past darajada ahamiyatga ega.

INVESTOR INFORMATION                                               Tashkent, 1 June 2022
Our dynamic performance in 2021 gives us confidence that we are on track to achieve our strategic and financial objectives.
Financial data
Balance sheet                                                                                                                      IFRS data
In UZS billion
2018
2019
2020
2021
Cash and cash equivalents
1 630.2
2 630.2
5 147.6
7 229.7
Trading, financial assets
162.6
139.7
802.1
1 095.1
Due from banks
508.2
845.0
1 810.5
2 031.5
Loans and advances to customers
17 866.9
19 839.7
24 345.2
29 263.2
Other assets
246.9
390.3
498.6
544.8
Total assets
19 831.3
23 844.9
32 604.1
40 164.3
Customer accounts
7 090.7
7 935.7
9 211,1
13 632,3
Borrowings from the Government
8 798,4
8 184,4
9 131,1
12 012,8
Borrowings from fin. institutions
2 268.9
3 345.9
5 986.3
5 360.2
Due to other banks
284.5
520.1
Debt securities
9.9
440.7
148.6
4 057.2
Other liabilities
61.2
105.5
140.6
174.9
Total equity
1 612.1
3 548.1
4 040.3
927.0
Total liabilities and equity
19 831.3
Income statement
Net interest income
647.0
1 035.2
1 410.1
2 121.7
Net fee and commission income
177.8
207.7
255.3
261.5
Operating expenses
503.6
619.4
665.2
894.1
Operating income
849.8
1 310.7
1 779.1
2 617.8
Net profit
177.7
339.0
405.2
886.8
Key indicators
ROA
1.1%
1.6%
1.4%
2.4%
ROE
11.9%
13.1%
10.7%
19.8%
CIR
59.3%
47.3%
37.4%
34.2%
NIM
4.5%
5.2%
5.8%
7.0%
90+ dpd loans ratio
0.8%
1.9%
2.5%
4.4%
COR
0,7%
1,4%
2,7%
2,1%
HIGHLIGHTS (IFRS data)
Balance sheet and P&L as of 31 December 2021 compared with 31 December 2020.
Performance highlights
Confidence in our overall asset quality, earning trajectory and cost optimization allowed the Bank gain remarkable profit. Net profit grew by 119% yoy to UZS 886.8 billion. The increase in net profit was driven by a growth of net interest income and fee and commission income.
Ipoteka-bank posted a 47.1% rise in its operating income to UZS 2 617.8 billion in the 2021 financial year. This strong operating performance reflected higher net interest income, solid loan volume growth and moderate rise in expenses. Cost to income ratio (CIR) improved to 34.2% due to traditionally stable operational efficiency.
Net interest income rose by 50.5% yoy to UZS 2 121.7 billion. The yoy increase in interest income by UZS 1 176.8 billion, or 46.8%, was primarily related to an increase in interest income from loans (+45.8%; UZS 1 065.0 billion), which was driven by an increase in the gross loan portfolio. Furthermore, the increase in interest income was positively affected by higher investments in government bonds and interbank placements.
Over the same period, interest expenses grew by 41.1% to UZS 1 600.7 billion, mainly driven by two factors: an increase in interest expenses of the borrowed funds from the Ministry of Finance (MOF) under the mortgage lending program and interest expenses of Eurobonds, issued in the end of 2020 and 2021.
Net interest margin widened to historical maximum (7.0%), mainly thanks to improved funding costs and effective fund management.
Operating expenses rose moderately to UZS 894.1 billion (+34.4%; UZS 229.0 billion). The increase was mainly driven by an increase in staff costs, software maintenance and depreciation expenses, as the Bank continued investment in the transformation of digital and personnel capabilities through cost efficiency measures.
Charges for credit losses on loans in 2021 amounted to UZS 591.3 billion (decreased by 3.0%; or UZS 18.4 billion), which translated into a 2.1% Cost of risk down by 0.6 pp yoy.
Moreover, at the end of 2021, the quality indicators that reflect the profitability and efficiency of the bank's activities remained at a high level. In particular, during the reporting period, the Bank's Return on assets (ROA) amounted to 2.4% and the Return on capital (ROE) to 19.8%.
Balance sheet remains strong, liquid and well diversified
Total assets increased to UZS 40 164.3 billion (+23%; UZS 7 560.2 billion) in 2021.
Since the Bank’s assets are equally funded by long-term borrowing from the government and IFIs, this lead to diversify the assets and to gain strong position in the local deposit and debt market.
Placements with banks increased to UZS 2 031.5 billion (+12.2%; UZS 221.0 billion) and the security portfolio was up sharply by 41.0 % to UZS 1 095.1 billion in 2021, due to acquirement of the Government bonds.
Our loan book increased by 20.2% year-on-year in constant currency terms rose to UZS 29 263.2 billion. The portfolio is well-diversified and had a 35.8% share of mortgage loans, 28.5% share of small business loans, 25.9% share of corporate loans and 9.8% share of consumer loans.
The corporate loan portfolio (including SME loans) expanded by 10.8% to UZS 16 866.2 billion on the back of the increased demand from high-quality corporate borrowers and revaluation of FX loans. The retail loan portfolio had a bigger effect to the gross loan portfolio, increasing by 36.8% to UZS 14 124.5 billion mainly driven by mortgage lending which increased by 29.2% to UZS 11 101.0 billion as mortgage loans became more affordable with reliable interest-rates and the governmental loan programs.
The share of 90 day past due loans in the loan portfolio increased to 4.4% and could be associated with the continued effect of the anti-covid measures and circumstances. However, the Bank has maintained
stage 3 loans under control and owns fully collateralized portfolio.
On the liability side, the Bank’s funding strategy is to continue developing a diversified funding base in order to achieve an optimum balance between its own capital, domestic and international borrowings to cover the growing needs of the Bank’s business, while gradually reducing its need for state funding as part of its ongoing privatization strategy.
Funding base relies mainly on Customer deposits with 38.7% share of liabilities, borrowings from the Government (MOF and UFRD) with 34.1% share, and borrowings from the local and international financial institutions with 26.7% share of liabilities, respectively.
Borrowings from the state and Debt securities increased by 25.7% and 28.9%, respectively, since the bank had access long-term funding from the state to support lending to the domestic mortgage market and issuing local currency corporate Eurobonds UZS 785 billion to the global capital market in 2021.
The bank’s total capital increased by 21.9% to UZS 4 927.0 billion from the beginning of 2021 mainly owing to the profit generation. Tier 1 capital ratio, calculated in accordance with the CBU measures, amounted to 11.1%, total capital adequacy ratio to 14.4%.
OUTLOOK
Ipoteka-bank, being one of the largest banks in Uzbekistan, has a significant role in the banking sector and constantly holds a strong market position with 8.4% market share. Moreover, the bank is the largest mortgage lender in Uzbekistan with approximately 1/3rd market share.
Our credit ratings today are at the sovereign level with recently revised outlooks from S&P Global (from Negative to Stable) rated at ‘BB-’ and Moody’s (from Stable to Positive) rated at ‘B1’.
Although, Ipoteka-bank is state owned, it is mainly commercialized, meaning that almost all products provided on commercial base. Prudential lending policy and wide range of products, operations and structural optimization, lending on commercial base, all these factors together allowed the bank to improve the efficiency resulting in profitability above the sector.
It can be said without any doubt that 2021 was the second stage of the transformation of Ipoteka-bank in cooperation with International Finance Corporation - the year of implementation of initiatives.
In addition, the evolving geopolitical situation has moderately low direct and indirect impact to Ipoteka-bank; exposures are negligible.