Ipotekabank o’z ESG strategiyasini ishlab chiqdi
Ipotekabank - OTP guruhiga qo'shilganidan beri barqarorlik maqsadlari va vazifalari jadal rivojlanmoqda. Qisqa muddatli va ayni damda strategik maqsadlarimizni aniqlash va tasdiqlash uchun biz bankning ESG strategiyasini ishlab chiqishni boshladik. Shu munosabat bilan strategiya yaratilib, yaqinda belgilangan tartibda tasdiqlandi, shundan so‘ng unda ko‘rsatilgan maqsadlarni amalga oshirish bo‘yicha ishlar boshlab yuborildi.
ESG tamoyillari atrof-muhit, ijtimoiy va korporativ boshqaruv komponentlarini/tamoyillarini birlashtirgan strategik yondashuv ekanligi qabul qilingan. Bizning ishimizda va umuman bankimiz faoliyatida ESG omillari va tamoyillariga muvofiqlikni ta'minlash maqsadida, biz bankimiz uchun ESG strategiyasini ishlab chiqdik.
ESG strategiya - Barqaror rivojlanish departamentining uzoq muddatli maqsadlari va vazifalarini belgilab beruvchi asosiy hujjatdir. Biz mahalliy normativlar va hukumat tashabbuslarini tahlil qildik va ular asosida yashil yo’nalishdagi biznes imkoniyatlar ishlab chiqildi. Shuningdek, u ESG risklarni boshqarish asosini va bankning davriy stress testlarini qanday o'tkazilishini tavsiflaydi. Strategiyaga asosan, bankning yana bir muhim majburiyati uglerod neytralligiga erishish va issiqxona gazlari emissiyasini kamaytirishdir. Xulosa o’rnida, ijtimoiy mas'uliyatimizni kuchaytirish uchun biz Korporativ ijtimoiy mas’uliyatni korporativ boshqaruv va biznes faoliyatimizga integratsiya qilish bo'yicha bir nechta loyihalarni ishlab chiqdik.
ESG strategiyamizning asosiy maqsadlari haqida ba’tafsil maʼlumot olish uchun: https://www.ipotekabank.uz/uz/esg/strategy/

После присоединения к OTP Group цели и задачи в области устойчивого развития набирают обороты. Чтобы определить и утвердить наши краткосрочные и стратегические цели, мы приступили к разработке ESG стратегии банка. В связи с этим, стратегия была создана и недавно утверждена в установленном порядке, после чего уже началась работа по реализации указанных в ней целей.
Принято считать, что ESG - это стратегический подход, который сочетает в себе экологические, социальные вопросы и компоненты/аспекты корпоративного управления. Чтобы обеспечить соблюдение принципов EGS-факторов в нашей работе и в организации в целом, мы разработали ESG-стратегию нашего банка.
ESG-стратегия является основным документом, который определяет долгосрочные цели и обязанности Департамента устойчивого развития. Мы проанализировали местные нормативные акты и правительственные инициативы, на основе которых были найдены возможности для бизнеса в зелёном направлении. Кроме того, в нем описывается система управления ESG рисками и то, как банк периодически проводит стресс-тестирование. Еще одним обязательством банка является достижение углеродной нейтральности и сокращение выбросов парниковых газов. В завершение, чтобы усилить нашу социальную ответственность, мы разработали несколько проектов по внедрению CSR в корпоративное управление и бизнес.
Более подробно можете ознакомиться с основными целями нашей ESG стратегии: https://www.ipotekabank.uz/esg/strategy/