Ipotekabank o’z ESG strategiyasini ishlab chiqdi
Ipotekabank - OTP guruhiga qo'shilganidan beri barqarorlik maqsadlari va vazifalari jadal rivojlanmoqda. Qisqa muddatli va ayni damda strategik maqsadlarimizni aniqlash va tasdiqlash uchun biz bankning ESG strategiyasini ishlab chiqishni boshladik. Shu munosabat bilan strategiya yaratilib, yaqinda belgilangan tartibda tasdiqlandi, shundan so‘ng unda ko‘rsatilgan maqsadlarni amalga oshirish bo‘yicha ishlar boshlab yuborildi.
ESG tamoyillari atrof-muhit, ijtimoiy va korporativ boshqaruv komponentlarini/tamoyillarini birlashtirgan strategik yondashuv ekanligi qabul qilingan. Bizning ishimizda va umuman bankimiz faoliyatida ESG omillari va tamoyillariga muvofiqlikni ta'minlash maqsadida, biz bankimiz uchun ESG strategiyasini ishlab chiqdik.
ESG strategiya - Barqaror rivojlanish departamentining uzoq muddatli maqsadlari va vazifalarini belgilab beruvchi asosiy hujjatdir. Biz mahalliy normativlar va hukumat tashabbuslarini tahlil qildik va ular asosida yashil yo’nalishdagi biznes imkoniyatlar ishlab chiqildi. Shuningdek, u ESG risklarni boshqarish asosini va bankning davriy stress testlarini qanday o'tkazilishini tavsiflaydi. Strategiyaga asosan, bankning yana bir muhim majburiyati uglerod neytralligiga erishish va issiqxona gazlari emissiyasini kamaytirishdir. Xulosa o’rnida, ijtimoiy mas'uliyatimizni kuchaytirish uchun biz Korporativ ijtimoiy mas’uliyatni korporativ boshqaruv va biznes faoliyatimizga integratsiya qilish bo'yicha bir nechta loyihalarni ishlab chiqdik.
ESG strategiyamizning asosiy maqsadlari haqida ba’tafsil maʼlumot olish uchun: https://www.ipotekabank.uz/uz/esg/strategy/

Introducing ESG Strategy of Ipotekabank
After joining the OTP group, goals and objectives in the direction of sustainability are gaining momentum. To define and approve our short-term and strategic goals, we set about creating the bank's ESG strategy.
Therefore, the strategy was created and recently approved following the established procedure, after which work has already begun on the implementation of the goals specified in it.
It is accepted that ESG is a strategic approach that combines environmental issues, social issues, and corporate governance components/aspects. To ensure the principles of EGS factors in our work and the organization as a whole, we elaborated the ESG Strategy of our bank. The ESG Strategy is the main document, that indicates the long-term goals and responsibilities of the Sustainable Development Department. We assessed the local normative regulations and governmental initiatives based on which the business opportunities in the green direction were found. Additionally, it describes the management system of ESG risks and how the bank conducts stress testing on a periodical basis. Another commitment of the bank is to reach carbon neutrality and reduce the bank’s GHG emissions. Finally, to strengthen our social responsibility, we prescribed several projects to implement CSR into corporate governance and business.
Find out more about the main objectives of our ESG strategy: https://www.ipotekabank.uz/en/esg/strategy/