ABSni almashtirish loyihasi: Markaziy bank vakillari bilan uchrashuv natijalari
Kuni kecha Ipoteka-bank va Markaziy bank vakillari ishtirokidauchrashuv bo'lib o'tdi, unda hozirda bank tomonidan foydalanib kelinayotgan avtomatlashtirilgan bank tizimini (ABS) yangisiga almashtirish loyihasini amalga oshirishning asosiy jihatlari muhokama qilindi. Ushbu loyiha Ipoteka-bank OTP Group tomonidan sotib olinganidan keyin boshlangan Gavhar dasturi doirasidagi yirik transformatsiyaning bir qismidir.
r2.jpg
Yig‘ilishda Markaziy bank tomonidan yangi ABS ga o‘tish jarayonlarini muvofiqlashtiruvchi mas’ul shaxslarni tayinlash, yangi ABS ga o‘tish bo‘yicha O‘zbekiston qonunchiligining talablari, shuningdek, respublikada ABS ni sertifikatlash kabi masalalar ko’rib chiqildi. Shuningdek, uchrashuv davomida mijozlar bilan muloqot rejasini va yangi tizimni sinovdan o‘tkazish va ishga tushirish oralig‘ida me’yoriy-huquqiy hujjatlarni o‘zgartirish uchun imtiyozlar olish imkoniyatlarini muhokama qilindi.
r3.jpg
Markaziy bank rahbariyati ABSni almashtirish loyihasi bankning operatsion samaradorligi va moslashuvchanligini oshirish uchun muhim qadam ekanligini ta’kidladi. Loyihani keng miqyosdagi amaliyoti joriy yilning may oyida boshlanganligi va yangi tizimning ishga tushurilishi 2025-yilning 1-sentabriga belgilanganligi e’tiborga loyiqdir. Shu bilan birga, Markaziy bank vakillari bank tizimimizda flagman bo‘ladigan mazkur loyihani ilgari surishda “Ipoteka-bank”ni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.

Project to Replace the Core Banking System: Summary of the Meeting with the Central Bank of Uzbekistan
Recently, a meeting took place between the leadership of JSCMB Ipoteka Bank and the Central Bank of the Republic of Uzbekistan. During the meeting, key aspects of the project to replace the Automated Banking System (ABS) were discussed. This significant project is part of the broader transformational program Gavhar, initiated after the bank was acquired by OTP Group.
r2.jpg
During the meeting, issues were raised regarding the need to appoint responsible persons from the Central Bank of Uzbekistan to oversee the bank's transition from one system to another. The parties touched upon the specific requirements of Uzbek legislation concerning the ABS change, as well as the certification of the ABS in our country. Communication plans with customers and the possibility of obtaining delays in regulatory changes during the period between testing and launching the new system were also discussed.
r3.jpg
The leadership of the Central Bank of Uzbekistan agreed that the ABS replacement project is an important step toward increasing the bank's operational efficiency and flexibility. Given that the full-scale implementation of the project began in May of this year and the transition to the new system is scheduled for September 1, 2025, the project timelines are quite ambitious. At the same time, representatives of the Central Bank emphasized their readiness to provide all possible support to Ipoteka-Bank in advancing this project, which will become a flagship in our banking system.