ABSni almashtirish loyihasi: Markaziy bank vakillari bilan uchrashuv natijalari
Kuni kecha Ipoteka-bank va Markaziy bank vakillari ishtirokidauchrashuv bo'lib o'tdi, unda hozirda bank tomonidan foydalanib kelinayotgan avtomatlashtirilgan bank tizimini (ABS) yangisiga almashtirish loyihasini amalga oshirishning asosiy jihatlari muhokama qilindi. Ushbu loyiha Ipoteka-bank OTP Group tomonidan sotib olinganidan keyin boshlangan Gavhar dasturi doirasidagi yirik transformatsiyaning bir qismidir.
r2.jpg
Yig‘ilishda Markaziy bank tomonidan yangi ABS ga o‘tish jarayonlarini muvofiqlashtiruvchi mas’ul shaxslarni tayinlash, yangi ABS ga o‘tish bo‘yicha O‘zbekiston qonunchiligining talablari, shuningdek, respublikada ABS ni sertifikatlash kabi masalalar ko’rib chiqildi. Shuningdek, uchrashuv davomida mijozlar bilan muloqot rejasini va yangi tizimni sinovdan o‘tkazish va ishga tushirish oralig‘ida me’yoriy-huquqiy hujjatlarni o‘zgartirish uchun imtiyozlar olish imkoniyatlarini muhokama qilindi.
r3.jpg
Markaziy bank rahbariyati ABSni almashtirish loyihasi bankning operatsion samaradorligi va moslashuvchanligini oshirish uchun muhim qadam ekanligini ta’kidladi. Loyihani keng miqyosdagi amaliyoti joriy yilning may oyida boshlanganligi va yangi tizimning ishga tushurilishi 2025-yilning 1-sentabriga belgilanganligi e’tiborga loyiqdir. Shu bilan birga, Markaziy bank vakillari bank tizimimizda flagman bo‘ladigan mazkur loyihani ilgari surishda “Ipoteka-bank”ni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.

Проект замены АБС: итоги встречи с Центральным банком РУз
На днях состоялась встреча между руководителями АКИБ «Ипотека-банка» и Центрального банка Республики Узбекистан. В ходе прошедшей встречи были обсуждены ключевые аспекты реализации проекта замены Автоматизированной Банковской Системы (АБС). Этот значимый проект является частью масштабной трансформационной программы Gavhar, инициированной после приобретения банка OTP Group.
Руководство ЦБУз согласилось, что проект замены АБС является важным шагом для повышения операционной эффективности и гибкости банка. В связи с тем, что полномасштабная реализация проекта началась в мае текущего года и переход на новую систему запланирован на 1 сентября 2025 года, сроки внедрения проекта являются достаточно амбициозными. При этом представители Центрального банка подчеркнули свою готовность оказывать всяческую поддержку Ипотека-банку в продвижении данного проекта, который будет флагманом в нашей банковской системе.
Следите за дальнейшими обновлениями, чтобы быть в курсе всех этапов этого значимого проекта.