“Moody’s” Ipoteka-bank depozit reytingini “Ijobiy” kutilma bilan “B1/B1” va ESG reytingini “CIS-2” darajada tasdiqladi
10.01.2023
586
2022 yil 15 dekabrda «Moody’s» xalqaro reyting agentligi Ipoteka-bankning uzoq muddatli xorijiy va milliy valyutadagi depozit reytinglarini e'lon qildi. Hisobotga ko‘ra, tijorat banklari orasida Ipoteka-bankning uzoq muddatli xorijiy va milliy valyutadagi depozit reytingini “B1/B1” darajada, “Ijobiy” istiqbol bilan tasdiqladi.
“Ijobiy” istiqbol, Moody'sning fikricha, Ipoteka-bankning OTP bank tomonidan sotib olinishi, va aksiyadorning qo‘llab-quvvatlashi natijasida yanada mustaxkamlanadi.
Moody’s tahliliga ko‘ra, bankning barqaror sof foizli marjasi va o‘rtacha resurs xarajatlari natijasida olingan qoniqarli moliyaviy samarodorlik reytingda ushbu natijaga erishishiga imkon yaratdi va boshqa shu kabi reytingga ega banklarga nisbatan yaxshi pozitsiyada. Shuningdek, aktivlar sifati va ishonchli moliyalashtirish va likvidlik profili ham bank reytinlarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Agentlik tahlilchilarining fikricha, kelajakda Ipoteka-bankning sof foizli marjasi 6 foiz atrofida bo‘lishi hisobiga barqaror daromadlilik shakllantirib boriladi. Shuningdek, tahlilchilar, yaqin 12-18 oy davomida biznesdagi diversifikasiyalashuv aktivlar sifati va bank rentabelligining oshishiga olib keladi, deb ishonishmoqda.
Ta'kidlash lozimki, Moody's Ipoteka-bank ESG reytingini neytral-past (CIS-2) darajada baxoladi. Reyting belgilashda bankning davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlovi ekologik, ijtimoiy va boshqaruv risklarini kamaytirishi faktori hisobga olingan.
Ipoteka-bank keyingi yillarda ham o‘zining bank mahsulotlarini ko‘paytirish, xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish va barcha biznes-segmentlaridagi mijozlariga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish orqali daromadlilikni oshirishni maqsad qilib olgan.

Moody’s affirms Ipoteka-bank’s rating at “В1/В1” with a “Positive” outlook and ESG Credit Impact Score at “CIS-2”
On the 15th of December 2022 Moody’s international rating agency announced Ipoteka-bank’s long-term foreign and local-currency deposit ratings. According to the report, Ipoteka-bank’s rating was maintained at “B1/B1”, with a “Positive” outlook.
The positive outlook reflects Moody's belief that Ipoteka-bank's ratings could gain from an increase of affiliate support as a result of its acquisition by OTP Bank.
According to Moody’s, Ipoteka-bank’s ratings reflects consistently good financial performance, supported by a solid net interest margin and moderate credit costs, which compares well with those of similarly rated peers. The bank's adequate asset quality and healthy funding and liquidity profile also support the ratings.
The agency’s analysts specify that Ipoteka-bank’s sustainable recurring earnings generation will remain supported by a net interest margin of around 6%. Moreover, the agency’s analysts believe that the bank’s profitability will remain broadly stable and ongoing business diversification will support asset quality over the next 12-18 months.
In addition, Moody’s assessed the bank’s ESG Credit Impact Score at neutral-to-low
(CIS-2) level, which considers the fact that very strong government support mitigates the negative effects of environmental, social, and governance concerns on credit ratings.