“Moody’s” Ipoteka-bank depozit reytingini “Ijobiy” kutilma bilan “B1/B1” va ESG reytingini “CIS-2” darajada tasdiqladi
10.01.2023
586
2022 yil 15 dekabrda «Moody’s» xalqaro reyting agentligi Ipoteka-bankning uzoq muddatli xorijiy va milliy valyutadagi depozit reytinglarini e'lon qildi. Hisobotga ko‘ra, tijorat banklari orasida Ipoteka-bankning uzoq muddatli xorijiy va milliy valyutadagi depozit reytingini “B1/B1” darajada, “Ijobiy” istiqbol bilan tasdiqladi.
“Ijobiy” istiqbol, Moody'sning fikricha, Ipoteka-bankning OTP bank tomonidan sotib olinishi, va aksiyadorning qo‘llab-quvvatlashi natijasida yanada mustaxkamlanadi.
Moody’s tahliliga ko‘ra, bankning barqaror sof foizli marjasi va o‘rtacha resurs xarajatlari natijasida olingan qoniqarli moliyaviy samarodorlik reytingda ushbu natijaga erishishiga imkon yaratdi va boshqa shu kabi reytingga ega banklarga nisbatan yaxshi pozitsiyada. Shuningdek, aktivlar sifati va ishonchli moliyalashtirish va likvidlik profili ham bank reytinlarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Agentlik tahlilchilarining fikricha, kelajakda Ipoteka-bankning sof foizli marjasi 6 foiz atrofida bo‘lishi hisobiga barqaror daromadlilik shakllantirib boriladi. Shuningdek, tahlilchilar, yaqin 12-18 oy davomida biznesdagi diversifikasiyalashuv aktivlar sifati va bank rentabelligining oshishiga olib keladi, deb ishonishmoqda.
Ta'kidlash lozimki, Moody's Ipoteka-bank ESG reytingini neytral-past (CIS-2) darajada baxoladi. Reyting belgilashda bankning davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlovi ekologik, ijtimoiy va boshqaruv risklarini kamaytirishi faktori hisobga olingan.
Ipoteka-bank keyingi yillarda ham o‘zining bank mahsulotlarini ko‘paytirish, xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish va barcha biznes-segmentlaridagi mijozlariga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish orqali daromadlilikni oshirishni maqsad qilib olgan.

Moody’s подтвердил рейтинг Ипотека-банка на уровне «B1/B1» с «Позитивным» прогнозом и ESG рейтинг на «CIS-2».
15 декабря 2022 года международное рейтинговое агентство Moody’s объявило долгосрочные рейтинги депозитов Ипотека-банка в иностранной и национальной валюте. Согласно сообщению, рейтинг Ипотека-банка сохранен на уровне «В1/В1» с прогнозом «Позитивный».
Позитивный прогноз отражает мнение Moodys о том, что рейтинги Ипотека-банка могут выиграть от увеличения поддержки акционера после приобретения ОТП Банком.
Согласно Moody’s, рейтинги Ипотека-банка отражают последовательно хорошие финансовые показатели Ипотека-банка, поддерживаемые солидной чистой процентной маржей и умеренными затратами по кредитам, что хорошо сопоставимо с рейтингами аналогов с аналогичным рейтингом. Адекватное качество активов банка и хороший профиль фондирования и ликвидности также поддерживают рейтинги.
Аналитики агентства уточняют, что устойчивое генерирование регулярной прибыли Ипотека-банка будет по-прежнему поддерживаться чистой процентной маржей на уровне около 6%. Более того, аналитики агентства считают, что прибыльность банка останется в целом стабильной, а продолжающаяся диверсификация бизнеса будет поддерживать качество активов в течение следующих 12-18 месяцев.
Кроме того, Moody’s оценило ESG рейтинг банка на уровне нейтрально-низкий (CIS-2), который учитывает тот факт, что очень сильная государственная поддержка смягчает негативное влияние экологических, социальных и управленческих проблем на кредитные рейтинги.