Unda OTP bank Boshqaruv raisi oʼrinbosari Laszlo Wolf, Oʼzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri oʼrinbosari Ilxom Norqulov hamda Ipoteka-bank boshqaruv raisi Elyor Inomjonovlar ishtirok etdi.
Shuningdek, tadbirda bir qator ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashdi. Tadbir davomida kelgusida Ipoteka-bankni moliyaviy va transformatsiya jarayonlari yanada jadallashuvi va mijozlarga xizmat koʼrsatish koʼlami yanada rivojlanishi borasidagi rejalar haqida maʼlum qilindi.
Maʼlumot oʼrnida: Vengriyaning OTP guruhi bugungi kunda 11 ta mamlakatning 23 dan ortiq banklariga egalik qiladi va jahon iqtisodiy koʼlamida oʼz oʼrniga ega.

A press conference dedicated to the purchase of Ipoteka-bank
Today, a press conference dedicated to the completion of the first stage of the official purchase of Ipoteka-bank by OTP bank was organized at the Intercontinental Hotel in Tashkent.
There was attended Deputy Chairman of the Board of OTP Bank Laszlo Wolf, Deputy Minister of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Norkulov, and Chairman of the Board of Ipoteka-Bank Elyor Inomjonov.
A number of mass media representatives also participated in the event. During the event, it was reported about the plans for the further acceleration of the financial and transformation processes of the Ipoteka-Bank and the further development and enhancing scope of customer service.
Additional information: Hungary's OTP Group is the fastest growing banking group in Central and Eastern Europe and today it owns more than 23 banks in 11 countries over global presence.