Aksiyadorlarga bildirishnoma  aksiyalarni sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqni amalga oshirish haqida
30.04.2026
Aksiyadorlarga bildirishnoma aksiyalarni sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqni amalga oshirish haqida
2164
“Ipoteka-bank” Aksiyadorlik tijorat ipoteka banki (keying o’rinlarda “Bank” deb yuritiladi) shu orqali o‘z aksiyadorlarini Bank aksiyalarini sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqlarini amalga oshirish imkoniyati haqida xabardor qiladi va quyidagilarni e’lon qiladi.
2026 yil 18 mart kuni Bank tomonidan qo‘shimcha aksiyalar chiqarilishi tasdiqlandi. Ushbu qo‘shimcha aksiyalar chiqarilish nominal qiymati 1,10 so‘m bo‘lgan 391 305 000 000 dona oddiy nomi yozilgan aksiyalar miqdorida amalga oshiriladi. Mazkur qo‘shimcha aksiyalar chiqarilishi O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan 2026 yil 27 aprel 27dagi RU122P0775R7-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Mazkur qo‘shimcha aksiyalar chiqarilishi munosabati bilan hamda Bank ustavi va O‘zbekiston Respublikasining “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq, Bankning oddiy aksiyalariga egalik qiluvchi aksiyadorlari (keying o’rinlarda “Aksiyadorlar” deb yuritiladi) o‘zlariga tegishli bo‘lgan aksiyalar soniga Bank ustav kapitalidagi ulushiga mutanosib ravishda taklif etilayotgan aksiyalarni sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqqa ega.
Imtiyozli huquqqa ega Aksiyadorlar ro‘yxati Bank aksiyadorlari reyestri asosida 2026 yil 18-mart holatiga ko‘ra shakllantiriladi.
Imtiyozli huquqni amalga oshirish muddati ushbu bildirishnoma e’lon qilingan kundan boshlab 10 (o‘n) kalendar kunni tashkil etadi.
Imtiyozli huquq muddati aksiyadorlarning barchasi imtiyozli huquqni amalga oshirish yoki undan voz kechish bo‘yicha yozma arizalarni taqdim etgan taqdirda, belgilangan muddat tugashidan oldin yakunlanadi.
Aksiyalarni joylashtirish narxi har bir aksiya uchun 1,10 so‘m (1 so‘m 10 tiyindan) tashkil etadi.
Aksiyadorlar o‘zlarining imtiyozli huquqlarini to‘liq yoki qisman amalga oshirish huquqiga ega bo‘lib, buning uchun Bankga aksiyalarni sotib olish bo‘yicha yozma ariza yuborishlari kerak. Arizada quyidagi ma’lumotlar ko‘rsatilishi lozim:
-        Aksiyadorning ismi (kompaniya nomi) va joylashgan manzili (yuridik manzil);
-        Sotib olinadigan aksiyalar soni;
-        To‘lovni tasdiqlovchi hujjat.
Aksiyador yuqorida ko‘rsatilgan arizani ushbu bildirishnoma e’lon qilingan kundan boshlab 10 (o‘n) kalendar kuni ichida Bankning quyida ko‘rsatilgan pochta manziliga yoki elektron pochta manziliga yozma shaklda yuborishi lozim:
-        Manzil: ATIB “Ipoteka-bank”: 100000, Toshkent, Mirzo-Ulug‘bek tumani, Shahrisabz ko‘chasi, 30;

Notification to shareholders regarding the exercise of pre-emptive rights to purchase shares
The Joint-stock commercial mortgage bank “Ipoteka-bank” (“Bank”) hereby notifies its shareholders of the possibility of exercising their pre-emptive rights to purchase shares in the Bank and announces the following.
On March 18, 2026, the Bank approved the issuance of additional shares (“Issuance”) in the amount of 391,305,000,000 ordinary registered shares with a nominal value of 1.10 sum. The specified Issuance is registered with the National Agency of Prospective Projects of the Republic of Uzbekistan under No. RU122P0775R7 dated April 27, 2026.
In connection with this Issue, and in accordance with the Bank's charter and the Law of the Republic of Uzbekistan “On Joint Stock Companies and Protection of Shareholders' Rights,” the Bank's shareholders who own ordinary shares (“Shareholders”) have a pre-emptive right to purchase the offered shares in an amount proportional to the number of shares they own in the Bank's authorized capital (“Pre-emptive Right”).
The list of Shareholders with Pre-emptive Rights will be prepared based on the Bank's shareholder register as of March 18, 2026.
The term for exercising the Pre-emptive Right is 10 (ten) calendar days from the date of publication of this notice.
The term of the Pre-emptive Right shall be terminated early if, prior to its expiration, all Shareholders submit written applications regarding the exercise or waiver of the Pre-emptive Right.
The placement price of the shares is UZS 1.1 (1 Uzbek soum and ten tiyin) per share.
The Shareholders have the right to exercise their Pre-emptive Right in full or in part by sending a written application to the Bank for the purchase of shares, which must contain the following information:
-        the name (company name) and place of residence (legal address) of the shareholder;
-        the number of shares to be purchased;
-        proof of payment.
The Shareholder must send the aforementioned application to the Bank in writing within 10 (ten) calendar days from the date of publication of this notice to the Bank's postal address or to the Bank's email address specified below: