Aksiyadorlarga bildirishnoma  aksiyalarni sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqni amalga oshirish haqida
30.04.2026
Aksiyadorlarga bildirishnoma aksiyalarni sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqni amalga oshirish haqida
2164
“Ipoteka-bank” Aksiyadorlik tijorat ipoteka banki (keying o’rinlarda “Bank” deb yuritiladi) shu orqali o‘z aksiyadorlarini Bank aksiyalarini sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqlarini amalga oshirish imkoniyati haqida xabardor qiladi va quyidagilarni e’lon qiladi.
2026 yil 18 mart kuni Bank tomonidan qo‘shimcha aksiyalar chiqarilishi tasdiqlandi. Ushbu qo‘shimcha aksiyalar chiqarilish nominal qiymati 1,10 so‘m bo‘lgan 391 305 000 000 dona oddiy nomi yozilgan aksiyalar miqdorida amalga oshiriladi. Mazkur qo‘shimcha aksiyalar chiqarilishi O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan 2026 yil 27 aprel 27dagi RU122P0775R7-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Mazkur qo‘shimcha aksiyalar chiqarilishi munosabati bilan hamda Bank ustavi va O‘zbekiston Respublikasining “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq, Bankning oddiy aksiyalariga egalik qiluvchi aksiyadorlari (keying o’rinlarda “Aksiyadorlar” deb yuritiladi) o‘zlariga tegishli bo‘lgan aksiyalar soniga Bank ustav kapitalidagi ulushiga mutanosib ravishda taklif etilayotgan aksiyalarni sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqqa ega.
Imtiyozli huquqqa ega Aksiyadorlar ro‘yxati Bank aksiyadorlari reyestri asosida 2026 yil 18-mart holatiga ko‘ra shakllantiriladi.
Imtiyozli huquqni amalga oshirish muddati ushbu bildirishnoma e’lon qilingan kundan boshlab 10 (o‘n) kalendar kunni tashkil etadi.
Imtiyozli huquq muddati aksiyadorlarning barchasi imtiyozli huquqni amalga oshirish yoki undan voz kechish bo‘yicha yozma arizalarni taqdim etgan taqdirda, belgilangan muddat tugashidan oldin yakunlanadi.
Aksiyalarni joylashtirish narxi har bir aksiya uchun 1,10 so‘m (1 so‘m 10 tiyindan) tashkil etadi.
Aksiyadorlar o‘zlarining imtiyozli huquqlarini to‘liq yoki qisman amalga oshirish huquqiga ega bo‘lib, buning uchun Bankga aksiyalarni sotib olish bo‘yicha yozma ariza yuborishlari kerak. Arizada quyidagi ma’lumotlar ko‘rsatilishi lozim:
-        Aksiyadorning ismi (kompaniya nomi) va joylashgan manzili (yuridik manzil);
-        Sotib olinadigan aksiyalar soni;
-        To‘lovni tasdiqlovchi hujjat.
Aksiyador yuqorida ko‘rsatilgan arizani ushbu bildirishnoma e’lon qilingan kundan boshlab 10 (o‘n) kalendar kuni ichida Bankning quyida ko‘rsatilgan pochta manziliga yoki elektron pochta manziliga yozma shaklda yuborishi lozim:
-        Manzil: ATIB “Ipoteka-bank”: 100000, Toshkent, Mirzo-Ulug‘bek tumani, Shahrisabz ko‘chasi, 30;

Уведомление акционеров о реализации преимущественного права приобретения акций
Акционерный коммерческий ипотечный банк «Ипотека-банк» («Банк»), настоящим уведомляет акционеров о возможности реализации преимущественного права приобретения акций Банка и сообщает следующее.
Банк 18 марта 2026 года принял решение о выпуске дополнительных акций («Выпуск») в количестве 391 305 000 000 штук простых именных акций номинальной стоимостью 1,10 сум. Указанный Выпуск зарегистрирован Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан за № RU122P0775R7 от «27апреля» 2026 года.
В связи с настоящим Выпуском, а также в соответствии с уставом Банка и Законом Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров», акционеры Банка, владельцы простых акций («Акционеры»), имеют преимущественное право приобретения размещаемых акций в количестве, пропорциональном числу принадлежащих им акций в уставном капитале Банка («Преимущественное Право»).
Список Акционеров, имеющих Преимущественное Право, будет сформирован на основании реестра акционеров Банка по состоянию на 18.03.2026 года.
Срок осуществления Преимущественного Права составляет 10 (десять) календарных дней с даты опубликования настоящего уведомления.
Срок осуществления Преимущественного Права прекращается досрочно, если до его истечения от всех Акционеров получены письменные заявления об использовании либо об отказе от использования Преимущественного Права.
Цена размещения акций составляет 1.1 (один сум 10 тийин) сум за одну акцию.
Акционеры вправе полностью или частично реализовать свое Преимущественное Право путем направления в Банк письменного заявления о приобретении акций, которое должно содержать следующие сведения:
-        имя (наименование) и место жительства (место нахождения) акционера;
-        количество приобретаемых акций;
-        документ об оплате.
Указанное заявление должно быть направлено Акционером в Банк в письменной форме в течение 10 (десяти) календарных дней с даты опубликования настоящего уведомления по почтовому адресу Банка, либо на адрес электронной почты Банка, указанного ниже:
-        Адрес: АКИБ «Ипотека-банк»: 100000, город Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Шахрисабз, 30;