Ipoteka bankni o'z tarkibiga olgan OTP Group ilk bor Forbes Global 2000 reytingida dunyoning eng yirik 400 ta kompaniyasi safiga qo‘shildi
29.06.2026
270
OTP Group muhim natijagaga erishdi: guruh to‘rt yillik barqaror o‘sish ortidan ilk bor Forbes Global 2000 reytingida dunyoning TOP-400 yetakchi kompaniyalari safiga kirdi.
2026-yil 26-iyun, Budapesht (Vengriya) — Forbes Global 2000 har yili dunyoning eng yirik ommaviy kompaniyalari reytingini eʼlon qiladi. Reyting to‘rtta asosiy moliyaviy ko‘rsatkich — tushum, foyda, aktivlar va bozor kapitallashuvi asosida shakllantiriladi. Barcha ko‘rsatkichlar teng darajada hisobga olinadi. Metodikaga ko‘ra, har biri bo‘yicha alohida 2000 talik ro‘yxat tuzilib, yakuniy o‘rin umumiy natijalar asosida aniqlanadi.
“OTP Group Forbes Global 2000 reytingida dunyoning eng kuchli 400 ta kompaniyasi safiga kirdi. Bu — Vengriyada bosh qarorgohga ega mintaqaviy bank guruhi sifatida xodimlarimiz, mijozlarimiz va hamkorlarimiz bilan birgalikda qo‘lga kiritilgan muhim yutuqdir. OTP Groupning izchil rivoji barqaror strategiyamiz hamda mijozlarga yo‘naltirilgan biznes modelimizning mustahkamligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Bugun 11 mamlakatda faoliyat yuritayotgan qariyb 40 ming nafar xodimimiz 17,5 millionga yaqin mijozlarimiz hayotini yanada qulay va xavfsiz qilish yo‘lida har kuni xizmat qilmoqda hamda Markaziy va Sharqiy Yevropadagi yetakchi o‘rnimizni mustahkamlab bormoqda.
Barcha jamoamizga umumiy muvaffaqiyatimizga qo‘shgan hissasi uchun, mijozlarimizga esa bizga bildirayotgan ishonchi uchun samimiy minnatdorlik bildiraman. Aynan mana shu ishonch barqaror o‘sishimizning asosidir”, — dedi OTP Bank bosh direktori Peter Chanyi.
2026-yilda OTP Group Forbes baholaydigan barcha asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha dunyoning yetakchi TOP-1000 kompaniyalari safidan o‘rin oldi: foyda bo‘yicha — 360-o‘rin, aktivlar bo‘yicha — 313-o‘rin, daromad bo‘yicha — 993-o‘rin, bozor qiymati bo‘yicha — 658-o‘rin. Yakunda esa guruh umumiy reytingda 398-pog‘onani egalladi.
Bu natija ayniqsa e’tiborga molik, chunki atigi to‘rt yil avval OTP Group hatto dunyoning TOP-1000 kompaniyalari qatoridan ham joy olmagan edi. Shundan buyon guruh yil sayin o‘z pozitsiyasini izchil va sezilarli darajada mustahkamlab bormoqda.
OTP Group haqida
OTP Group Markaziy va Sharqiy Yevropa mintaqasidagi yetakchi va jadal o‘sayotgan bank guruhlaridan biri bo‘lib, yuqori daromadliligi, shuningdek, kapital va likvidlik bo‘yicha barqaror ko‘rsatkichlari bilan ajralib turadi. Bugungi kunda guruh Markaziy va Sharqiy Yevropa hamda Markaziy Osiyoning 11 mamlakatida faoliyat yuritib, qariyb 40 ming nafar xodimi orqali 17,5 millionga yaqin mijozga keng qamrovli moliyaviy xizmatlar ko’rsatib kelmoqda.
OTP Group Markaziy va Sharqiy Yevropa bank sektorida kengayish va qo‘shib olish jarayonlarini faol amalga oshirayotgan yetakchi moliyaviy guruhlardan biri hisoblanadi. 2000-yillar boshidan buyon guruh 25 ta bankni muvaffaqiyatli qo‘shib olib, ularni o‘z tizimiga samarali moslashtirgan.

OTP Group, в состав которой входит Ipoteka bank, впервые вошла в топ-400 крупнейших компаний мира по версии Forbes Global 2000
29.06.2026
458
OTP Group достигла важного рубежа: после четырёх лет последовательного улучшения позиций группа впервые вошла в топ-400 компаний мира в рейтинге Forbes Global 2000.
26 июня 2026 года, Будапешт, Венгрия — Forbes Global 2000 ежегодно ранжирует крупнейшие публичные компании мира. Список формируется на основе четырёх ключевых финансовых показателей: выручки, прибыли, активов и рыночной капитализации, каждый из которых имеет одинаковый вес. Согласно методологии, по каждому показателю составляется отдельный рейтинг из 2 000 компаний, а итоговая позиция определяется на основе их совокупного результата.
«OTP Group вошла в число 400 сильнейших компаний мира в рейтинге Forbes Global 2000. Это достижение, к которому мы пришли вместе с нашими коллегами, клиентами и партнёрами как региональная банковская группа с головным офисом в Венгрии. Последовательное развитие OTP Group подтверждает силу нашей стабильной стратегии и клиентоориентированной модели работы. Почти 40 000 наших сотрудников в 11 странах каждый день работают над тем, чтобы сделать жизнь проще и безопаснее для почти 17,5 млн наших клиентов, одновременно укрепляя наши лидирующие позиции в Центральной и Восточной Европе. Я хотел бы поблагодарить коллег за их вклад в наш общий успех, а клиентов — за доверие, которое является основой нашего выдающегося роста», — отметил Петер Чаньи, генеральный директор OTP Bank.
В 2026 году OTP Group вошла в число 1 000 крупнейших компаний в каждой из категорий, оцениваемых Forbes: 360-е место по прибыли, 313-е место по активам, 993-е место по выручке и 658-е место по рыночной капитализации. В результате группа заняла 398-е место в общем рейтинге. Это достижение особенно примечательно с учётом того, что четыре года назад OTP Group ещё не входила даже в топ-1000 компаний мира, а с тех пор год за годом существенно улучшала свои позиции.
Об OTP Group
OTP Group — одна из наиболее быстрорастущих и ведущих банковских групп в регионе Центральной и Восточной Европы, отличающаяся высокой прибыльностью, а также устойчивой позицией по капиталу и ликвидности. Почти 40 000 сотрудников группы в 11 странах Центральной и Восточной Европы и Центральной Азии предоставляют универсальные финансовые услуги почти 17,5 млн клиентам.
Будучи самым активным консолидатором в банковском секторе Центральной и Восточной Европы, группа с начала 2000-х годов успешно приобрела и интегрировала 25 банков.
Штаб-квартира OTP Group находится в Венгрии. Группа имеет диверсифицированную и прозрачную структуру собственности. Акции банковской группы котируются на Будапештской фондовой бирже с 1995 года.