2024-yilning 16-avgust kuni "S&P Global Ratings" xalqaro reyting agentligi o'z hisobotini e'lon qildi va unda “Ipoteka-bank” ATIBning uzoq muddatli kredit reytingini “BB-/B” darajasida “Barqaror” prognoz bilan tasdiqladi. Reyting bankning chakana bozordagi mustahkam pozitsiyalari va uning barqaror moliyaviy ko'rsatkichlarini aks ettiradi.
“Ipoteka-bank” ATIB O'zbekistondagi beshinchi o’rindagi yirik bank bo'lib, jami aktivlar bo'yicha 7,1% ulushga ega va chakana bozorda yetakchi pozitsiyalarni saqlab kelmoqda. "S&P Global Ratings" xalqaro reyting agentligi tahlilchilariga ko'ra, bankning risk hisobga olingan kapital koeffitsiyenti (RAC ratio) 2023-yil oxiridagi 7,6% dan 2025-yil oxiriga qadar 8,2% ga oshishi kutilmoqda. Bankning likvidlilik holati barqaror baholangan.
Shuningdek, “Ipoteka-bank” ATIBning OTP Group bilan davom etayotgan integratsiyasi korporativ boshqaruv standartlarini oshirish va risklarni boshqarish tizimini yanada yaxshilashi, bu esa “Ipoteka-bank” ATIBning O'zbekiston bank tizimidagi brendini yanada mustahkamlashga hissa qo'shishi alohida ta’kidlangan.

S&P Global Ratings опубликовало свой отчет, подтвердив рейтинг АКИБ «Ипотека-банк» на уровне «BB-/B» с прогнозом «Стабильный», отметив лидирующие позиции банка на розничном рынке
16 августа 2024 года международное рейтинговое агентство «S&P Global Ratings» опубликовало свой отчет, подтвердив долгосрочный кредитный рейтинг АКИБ «Ипотека-банк» на уровне «BB-/B» с прогнозом «Стабильный». Рейтинг отражает прочные позиции банка на розничном рынке и его устойчивые финансовые показатели.
АКИБ «Ипотека-банк» является пятым по величине банком в Узбекистане с долей рынка 7,1% по совокупным активам и сохраняет лидирующие позиции на розничном рынке. По мнению аналитиков «S&P Global Ratings», коэффициент капитала взвешенного с учетом риска (RAC ratio) банка постепенно будет увеличиваться до 8,2% к концу 2025 года с 7,6% на конец 2023 года. Позиция банка по показателям ликвидности остается стабильной.
Также отмечено, что продолжающаяся интеграция АКИБ «Ипотека-банк» в OTP Group принесет значительные выгоды, включая повышение стандартов корпоративного управления и улучшения системы управления рисками, которые выделят АКИБ «Ипотека-банк» среди других банков в Узбекистане и укрепят уже сильное признание бренда.