2026 yil 1 iyuldan boshlab Sandro Rtveladze Ipoteka bank OTP Group Boshqaruv raisi lavozimidagi faoliyatini yakunlaydi. So‘nggi ikki yil davomida bank OTP Group tomonidan sotib olinganidan keyin keng ko‘lamli transformatsiya bosqichini bosib o‘tdi. Ushbu bitim O‘zbekistonda davlat bankining ilk xususiylashtirilishi bo‘lib, yirik Yevropa bank guruhining mamlakat bozoriga kirib kelishiga yo‘l ochdi.
Sandro Rtveladze lavozimga tayinlangan paytda Ipoteka bank asosan ipoteka portfeli ulushi yuqori bo‘lgan davlat moliya instituti sifatida faoliyat yuritardi. Uning rahbarligi davrida asosiy jarayonlar restrukturizatsiya qilindi, kapital mustahkamlandi, aktivlar sifati yaxshilandi va bankning rentabelligi tiklandi. Ushbu o‘zgarishlar barqaror biznes modelini shakllantirish hamda bankni risklarni boshqarish, samaradorlik va daromadlilik bo‘yicha OTP Group standartlariga moslashtirish imkonini berdi.
Shuningdek, ushbu davr mobaynida kuchli boshqaruv jamoasi shakllantirildi va bankning kelgusidagi barqaror o‘sishi uchun asos bo‘ladigan operatsion model yaratildi.
Ipoteka bank OTP Group Kuzatuv kengashi raisi va OTP Group bosh direktorining o‘rinbosari Laslo Volf quyidagilarni ta’kidladi:
«Sandro atigi ikki yil ichida Ipoteka bank’da keng qamrovli transformatsiyani amalga oshirib, bank faoliyatini OTP Group standartlariga muvofiqlashtirdi va uning yanada rivojlanishi uchun kuchli boshqaruv jamoasini shakllantirdi. Kuzatuv kengashi va OTP Group nomidan unga yetakchiligi, professionalligi hamda o‘z ishiga sodiqligi uchun minnatdorchilik bildiraman va kelgusi faoliyatida muvaffaqiyatlar tilayman»
Bankdagi faoliyatini yakunlayotganini izohlar ekan, Sandro Rtveladze shunday dedi:
«OTP Group rahbariyatiga ushbu muhim davrda bankka rahbarlik qilish imkoniyati va bildirgan ishonchi uchun, shuningdek, Ipoteka bank OTP Group’dagi jamoamga ulkan mehnati uchun minnatdorchilik bildiraman. Shu vaqt mobaynida erishilgan barcha yutuqlar jamoaviy mehnatimiz samarasidir va aynan mana shu jamoa bank rivojlanishini davom ettiradi»

Сандро Ртвеладзе завершает работу на посту Председателя Правления Ipoteka bank OTP Group
После успешной двухлетней трансформации банка Сандро Ртвеладзе завершает работу в Ipoteka bank OTP Group
С 1 июля 2026 года Сандро Ртвеладзе завершает работу на посту Председателя Правления Ipoteka bank OTP Group. За последние два года банк прошел масштабную трансформацию после приобретения OTP Group. Эта сделка стала первой приватизацией государственного банка в Узбекистане и открыла путь для выхода крупной европейской банковской группы на рынок страны
На момент назначения Сандро Ртвеладзе Ipoteka bank функционировал преимущественно как государственный финансовый институт с высокой долей ипотечного портфеля. За время его руководства были реструктурированы ключевые процессы, укреплен капитал, улучшено качество активов и восстановлена прибыльность банка. Эти изменения позволили сформировать устойчивую бизнес-модель и привести банк в соответствие со стандартами OTP Group в области управления рисками, эффективности и доходности.
Также за этот период была сформирована сильная управленческая команда и создана операционная модель, обеспечивающая основу для дальнейшего устойчивого роста банка.
Председатель Наблюдательного совета Ipoteka bank OTP Group и заместитель генерального директора OTP Group Ласло Вольф отметил:
«Сандро реализовал комплексную трансформацию Ipoteka bank всего за два года, приведя банк в соответствие со стандартами OTP Group и сформировав сильную управленческую команду для дальнейшего развития. От имени Наблюдательного совета и OTP Group выражаю ему благодарность за лидерство, профессионализм и приверженность делу и желаю успехов в дальнейшем»
Комментируя завершение работы в банке, Сандро Ртвеладзе сказал:
«Я благодарен руководству OTP Group за доверие и возможность возглавить банк в этот важный период, а также своей команде в Ipoteka bank OTP Group за выдающуюся работу. Все, что было создано за это время, стало результатом общей командной работы, и именно команда продолжит дальнейшее развитие банка»