OTP Group — S&P Global talqini bo‘yicha Yevropaning eng samarali banklari qatorida yana bir bor e’tirof etildi
16.07.2025
422
OTP Group ketma-ket ikkinchi yil S&P Global Market Intelligence tomonidan e’lon qilingan reytingda Yevropaning eng yirik 50 ta ochiq banki orasida 2-o ‘rinni egallab, yetakchilar safidan joy oldi. Ushbu yutuq guruhning barqarorligi hamda o‘sish, innovatsiya va mijozlarga yo‘naltirilgan xizmatlar bo‘yicha strategik e’tiborini yana bir bor tasdiqlaydi.
2024 yilda 1-o ‘rinni egallagan OTP Group 2025 yilda ham moliyaviy barqarorlik, boshqaruv sifati va operatsion samaradorlik borasidagi yuqori darajasini saqlab qolib, Yevropa reytingida 2-pog ‘onani muvaffaqiyatli egalladi.
"Bu e’tirof bizning barqaror rivojlanish va sifatli bank xizmatlariga sodiqligimizni tasdiqlaydi. 11 ta mamlakatni qamrab olgan holda mintaqadagi pozitsiyalarimizni mustahkamlashda davom etayotganimizdan faxrlanamiz, dedi OTP Bank bosh direktori Peter Chanyi.
S&P Global Market Intelligence reytingi banklarning kapital rentabelligi, sof foiz marjasi, aktivlar daromadliligi, xarajatlar samaradorligi, muammoli kreditlar darajasi, barqaror moliyalashtirish tuzilmasi (NSFR) va yetarli kapital koeffitsienti (CET1) kabi asosiy moliyaviy ko‘rsatkichlar asosida shakllantiriladi.
OTP Group — Markaziy va Sharqiy Yevropadagi eng yirik va eng tez rivojlanayotgan bank guruhlaridan biri hisoblanadi. Guruh 11 mamlakatda 17 milliondan ortiq mijozga xizmat ko‘rsatadi va taxminan 40 000 nafar xodimga ega. 2000-yillardan boshlab OTP 25 ta bankni muvaffaqiyatli qo‘shib oldi va 1995 yildan buyon Budapesht fond birjasida ro‘yxatga olingan.
2023 yilda OTP Group Markaziy Osiyo bozoriga kirib, O‘zbekistonning eng yirik universal banklaridan biri — Ipoteka bank aksiyalarining nazorat paketini xarid qildi. Integratsiyadan so‘ng guruh bank faoliyatiga ilg‘or texnologiyalar, ESG standartlari va xalqaro korporativ boshqaruv amaliyotlarini joriy etmoqda.

OTP Group — вновь в числе самых эффективных банков Европы по версии S&P Global
OTP Group второй год подряд входит в число лидеров рейтинга эффективности крупнейших банков Европы по версии S&P Global Market Intelligence, заняв 2-е место среди 50 крупнейших публичных банков региона. Это достижение подчёркивает устойчивость группы и её стратегический фокус на рост, инновации и клиентский сервис.
После первого места в 2024 году OTP Group в 2025-м вновь подтвердила высокий уровень финансовой стабильности, качества управления и операционной эффективности — и удержала 2-ю позицию в европейском рейтинге.
«Такое признание подтверждает нашу приверженность к устойчивому развитию и качественному банковскому обслуживанию. Мы гордимся тем, что продолжаем укреплять позиции в регионе, охватывая 11 стран», — отметил Петер Чаньи, CEO OTP Bank Hungary.
Рейтинг S&P Global Market Intelligence формируется на основе сводной оценки ключевых финансовых показателей, включая рентабельность капитала, чистую процентную маржу, доходность активов, эффективность затрат, уровень проблемных кредитов, структуру стабильного фондирования (NSFR) и коэффициент достаточности капитала (CET1).
Для справки:
OTP Group — одна из крупнейших и наиболее динамично развивающихся банковских групп Центральной и Восточной Европы. Группа обслуживает 17 миллионов клиентов в 11 странах и насчитывает около 40 000 сотрудников. С начала 2000-х годов OTP успешно интегрировала 25 банков и с 1995 года котируется на Будапештской фондовой бирже.
В 2023 году OTP Group вышла на рынок Центральной Азии, приобретя контрольный пакет Ipoteka bank — одного из крупнейших универсальных банков Узбекистана. С момента интеграции группа внедряет в банке передовые технологии, ESG-стандарты и лучшие международные практики корпоративного управления.