«Bankning strategik ustuvorliklari o‘zgarishsiz qoladi. Biz amaldagi strategiyani tatbiq etishni va transformatsiya davrida yo‘lga qo‘yilgan tashabbuslarni yanada rivojlantirishni davom ettiramiz. Shuningdek, tartibga soluvchi organlar, davlat tuzilmalari va ishbilarmon hamkorlar bilan munosabatlarni mustahkamlash ham faoliyatimizning muhim yo‘nalishi bo‘lib qoladi.
Mening vazifam — belgilangan yo‘nalishning davomiyligini ta’minlash hamda barqaror o‘sish, biznes samaradorligi hamda mijozlar uchun eng yaxshi tajribani yaratishga qaratilgan e’tiborni saqlab qolishdir», — deya izoh berdi Adam Sentpeteri o‘z tayinlovi haqida.
Adam Szentpéteri Ipoteka bank OTP Group jamoasiga 2023-yil iyul oyida Boshqaruv Raisining o‘rinbosari va Strategiya hamda moliya bloki rahbari sifatida qo‘shilgan. 2023-yil sentabr oyidan buyon u bankning transformatsiya dasturi uchun ham mas’ul hisoblanadi.
Adam o‘z faoliyatini OTP Group’da 2005-yilda makroiqtisodiy tahlilchi sifatida boshlagan. Keyingi yillarda u chakana biznes, kontrolling va strategiya yo‘nalishlarida turli rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritgan. 2012–2018-yillarda OTP Bank Ukraine Kuzatuv kengashi a’zosi, 2018–2022-yillarda esa OTP Bank Russia Direktorlar kengashi a’zosi bo‘lgan. 2022-yil avgustidan 2023-yil iyunigacha OTP Bank Albania’da moliya direktori va Direktorlar kengashi a’zosi lavozimlarida ishlagan.
Sandro Rtveladze 2024-yildan buyon egallab kelgan Ipoteka bank OTP Group Boshqaruvi Raisi lavozimidagi faoliyatini yakunladi. Uning rahbarligi davrida bank transformatsiyaning muhim bosqichini muvaffaqiyatli yakunlab, barqaror o‘sish yo‘liga o‘tdi. Shu davr mobaynida kuchli boshqaruv jamoasi shakllantirildi hamda bankning uzoq muddatli va barqaror rivojlanishi uchun mustahkam asos yaratgan operatsion model yo‘lga qo‘yildi.
«Muqim o‘zgarishlar davrida Ipoteka bank OTP Group’ga rahbarlik qilish men uchun katta sharaf bo‘ldi. Men hamkasblarim va OTP Group rahbariyatiga bildirgan ishonchi hamda hamkorligi uchun samimiy minnatdorchilik bildiraman. Jamoamiz bilan birgalikda bank transformatsiyasining muhim bosqichini bosib o‘tdik va sezilarli natijalarga erishdik. Kuchli jamoa va birgalikda erishgan yutuqlarimizga tayangan holda, bank kelgusi yillarda ham muvaffaqiyatli rivojlanishda davom etishiga ishonaman», — dedi Sandro Rtveladze Ipoteka bank OTP Group’dagi faoliyatini yakunlar ekan.
Avvalroq Ipoteka bank OTP Group 2026-yilning birinchi choragi uchun MHXS (IFRS) bo‘yicha moliyaviy natijalarini e’lon qilgan edi. Bank 579,2 milliard so‘m (47,7 million AQSh dollari ekvivalentida) miqdorida rekord darajadagi foyda qayd etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 32,9 foizga yuqori bo‘lib, bankning transformatsiya jarayoni muvaffaqiyatli amalga oshirilgani va barqaror rivojlanish yo‘liga o‘tganini tasdiqlaydi.

Sandro Rtveladze Concludes His Tenure as Chairman of the Management Board of Ipoteka bank OTP Group, Adam Szentpéteri, CFO, Appointed Acting Chairman of the Management Board
10.06.2026
580
Adam Szentpéteri, Deputy Chairman of the Management Board and Director of Strategy and Finance Block, has been appointed Acting Chairman of the Management Board of Ipoteka bank OTP Group effective June 3.
“The bank’s strategic priorities remain unchanged. We will continue implementing our current strategy and further developing the initiatives launched during the transformation period. Strengthening relationships with regulatory authorities, government stakeholders, and business partners will also remain an important area of focus. My role is to ensure continuity and maintain our focus on sustainable growth, business efficiency, and delivering the best possible customer experience,” commented Adam Szentpéteri on his appointment.
Adam Szentpéteri joined Ipoteka bank OTP Group in July 2023 as Deputy Chairman of the Management Board and Head of Strategy and Finance. Since September 2023, he has been responsible for the bank’s transformation programme.
Adam began his career at OTP Group in 2005 as a macroeconomic analyst. Over the years, he held a number of leadership positions across retail banking, controlling, and strategy. From 2012 to 2018, he served as a member of the Supervisory Board of OTP Bank Ukraine, and from 2018 to 2022 as a member of the Board of Directors of OTP Bank Russia. Between August 2022 and June 2023, he served as Chief Financial Officer and Member of the Board of Directors of OTP Bank Albania.
Sandro Rtveladze has concluded his tenure as Chairman of the Management Board of Ipoteka bank OTP Group, a position he held since 2024. Under his leadership, the bank successfully completed a major phase of its transformation and transitioned to a path of sustainable growth. During his tenure, a strong management team was established and an operating model was built, providing a solid foundation for the bank’s continued development and long-term growth.
“It has been a great honor to lead Ipoteka bank OTP Group during a period of significant change. I am sincerely grateful to my colleagues and to the leadership of OTP Group for their trust and partnership. Together, we have successfully completed an important stage of the bank’s transformation and achieved significant results. I am confident that, building on the strength of its team and the achievements we have accomplished together, the bank will continue to move forward successfully in the years ahead,” said Sandro Rtveladze, commenting on the conclusion of his tenure at Ipoteka bank OTP Group.
Earlier, Ipoteka bank OTP Group reported its IFRS results for Q1 2026, posting a record profit of UZS 579.2 billion (USD 47.7 million). This represents a year-on-year increase of 32.9% and reflects the bank’s strong financial performance following the successful completion of a major transformation phase.