«Bankning strategik ustuvorliklari o‘zgarishsiz qoladi. Biz amaldagi strategiyani tatbiq etishni va transformatsiya davrida yo‘lga qo‘yilgan tashabbuslarni yanada rivojlantirishni davom ettiramiz. Shuningdek, tartibga soluvchi organlar, davlat tuzilmalari va ishbilarmon hamkorlar bilan munosabatlarni mustahkamlash ham faoliyatimizning muhim yo‘nalishi bo‘lib qoladi.
Mening vazifam — belgilangan yo‘nalishning davomiyligini ta’minlash hamda barqaror o‘sish, biznes samaradorligi hamda mijozlar uchun eng yaxshi tajribani yaratishga qaratilgan e’tiborni saqlab qolishdir», — deya izoh berdi Adam Sentpeteri o‘z tayinlovi haqida.
Adam Szentpéteri Ipoteka bank OTP Group jamoasiga 2023-yil iyul oyida Boshqaruv Raisining o‘rinbosari va Strategiya hamda moliya bloki rahbari sifatida qo‘shilgan. 2023-yil sentabr oyidan buyon u bankning transformatsiya dasturi uchun ham mas’ul hisoblanadi.
Adam o‘z faoliyatini OTP Group’da 2005-yilda makroiqtisodiy tahlilchi sifatida boshlagan. Keyingi yillarda u chakana biznes, kontrolling va strategiya yo‘nalishlarida turli rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritgan. 2012–2018-yillarda OTP Bank Ukraine Kuzatuv kengashi a’zosi, 2018–2022-yillarda esa OTP Bank Russia Direktorlar kengashi a’zosi bo‘lgan. 2022-yil avgustidan 2023-yil iyunigacha OTP Bank Albania’da moliya direktori va Direktorlar kengashi a’zosi lavozimlarida ishlagan.
Sandro Rtveladze 2024-yildan buyon egallab kelgan Ipoteka bank OTP Group Boshqaruvi Raisi lavozimidagi faoliyatini yakunladi. Uning rahbarligi davrida bank transformatsiyaning muhim bosqichini muvaffaqiyatli yakunlab, barqaror o‘sish yo‘liga o‘tdi. Shu davr mobaynida kuchli boshqaruv jamoasi shakllantirildi hamda bankning uzoq muddatli va barqaror rivojlanishi uchun mustahkam asos yaratgan operatsion model yo‘lga qo‘yildi.
«Muqim o‘zgarishlar davrida Ipoteka bank OTP Group’ga rahbarlik qilish men uchun katta sharaf bo‘ldi. Men hamkasblarim va OTP Group rahbariyatiga bildirgan ishonchi hamda hamkorligi uchun samimiy minnatdorchilik bildiraman. Jamoamiz bilan birgalikda bank transformatsiyasining muhim bosqichini bosib o‘tdik va sezilarli natijalarga erishdik. Kuchli jamoa va birgalikda erishgan yutuqlarimizga tayangan holda, bank kelgusi yillarda ham muvaffaqiyatli rivojlanishda davom etishiga ishonaman», — dedi Sandro Rtveladze Ipoteka bank OTP Group’dagi faoliyatini yakunlar ekan.
Avvalroq Ipoteka bank OTP Group 2026-yilning birinchi choragi uchun MHXS (IFRS) bo‘yicha moliyaviy natijalarini e’lon qilgan edi. Bank 579,2 milliard so‘m (47,7 million AQSh dollari ekvivalentida) miqdorida rekord darajadagi foyda qayd etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 32,9 foizga yuqori bo‘lib, bankning transformatsiya jarayoni muvaffaqiyatli amalga oshirilgani va barqaror rivojlanish yo‘liga o‘tganini tasdiqlaydi.

Сандро Ртвеладзе завершил свою работу в Ipoteka bank OTP Group, временно исполняющим обязанности председателя правления назначен CFO Адам Сентпетери
10.06.2026
535
Временно исполняющим обязанности председателя правления Ipoteka bank OTP Group с 3 июня назначен заместитель председателя правления банка, руководитель блока стратегии и финансов Адам Сентпетери.
«Стратегические приоритеты банка остаются неизменными. Мы продолжим реализацию текущей стратегии и дальнейшее развитие инициатив, заложенных в период трансформации. Важным направлением работы также останется укрепление отношений с регулирующими органами, государственными структурами и деловыми партнерами. Моя задача — обеспечить преемственность курса и сохранить фокус на устойчивом росте, эффективности бизнеса и создании лучшего клиентского опыта», — прокомментировал свое назначение Адам Сентпетери.
Адам Сентпетери присоединился к Ipoteka bank OTP Group в июле 2023 года в качестве заместителя председателя правления и руководителя блока Стратегии и финансов. С сентября 2023 года он отвечает за программу трансформации банка.
Свою карьеру в OTP Group Адам начал в 2005 году в роли макроэкономического аналитика. В последующие годы занимал ряд руководящих должностей в направлениях розничного бизнеса, контроллинга и стратегии. С 2012 по 2018 год являлся членом Наблюдательного совета ОТП Банка Украина, а с 2018 по 2022 год — членом Совета директоров ОТП Банка Россия. С августа 2022 года по июнь 2023 года занимал должность финансового директора и члена Совета директоров OTP Bank Albania.
Сандро Ртвеладзе завершил работу на посту Председателя Правления Ipoteka bank OTP Group, который он занимал с 2024 года. Под его руководством банк успешно завершил важный этап трансформации и перешел к устойчивому росту. За время его руководства была сформирована сильная управленческая команда и создана операционная модель, обеспечивающая основу для дальнейшего устойчивого роста банка.
«Для меня было большой честью руководить Ipoteka bank OTP Group в период важных изменений. Я искренне благодарен коллегам и руководству OTP Group за доверие и совместную работу. Вместе с командой мы прошли важный этап трансформации банка и достигли значительных результатов. Уверен, что с опорой на сильную команду и результаты, которых мы достигли вместе, банк продолжит двигаться вперед и в последующие годы», — поделился Сандро Ртвеладзе, комментируя завершение работы в Ipoteka bank OTP Group.
Ранее Ipoteka bank OTP Group отчитался о результатах Q1 2026 года по МСФО, показав рекордную прибыль в 579,2 млрд сумов, что эквивалентно $47,7 млн. Рост в сравнении с аналогичным периодом прошлого года составил 32,9%, подтверждая системную работу и успешную трансформацию.