Bilimxona Parkentda ham o’z faoliyatini boshladi
Ipoteka bank OTP Group va OSNOVA kasbiy rivojlanish platformasi tashabbusi bilan yo’lga qo’yilgan yangi Bilimxona elektron kutubxonasi endilikda Parkent tumanining Kumushkon mahallasida yo’lga qo’yildi.
Loyiha O‘zbekiston hududlaridagi yoshlarning raqamli va kasbiy ko‘nikmalarini zamonaviy texnik vositalar va qulay o‘quv sharoitlarida rivojlantirish imkonini beradi. Yangi Bilimxona markazi orqali har bir foydalanuvchi Bilimxona ta’lim tizimidan bepul foydalanishi, o‘qishi va o’quv kurslarini tugatgach, sertifikat olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
2 700 dan ortiq foydalanuvchiga ega Bilimxona platformasi ta’lim oluvchilarga quyidagi imkoniyatlarni taqdim etadi:
Eng ommabop va istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha 20 dan ortiq o‘quv kurslari: sun’iy intellekt va generativ texnologiyalarni o‘rganish;
- dizayn va raqamli vositalar (Figma, Tilda, Excel)da ishlay olish;
- marketing, HR va soft-skill ko‘nikmalari;
- kasb tanlash va yo’nalishda rivojlanishga ko‘mak beruvchi xizmatlar.
Bugungi kunga qadar Ipoteka bank OTP Group Jizzax shahrida, shuningdek, Nukus va Toshkentdagi ikki ta’lim muassasasida shunday markazlarni ishga tushirgan.
“Har bir yangi Bilimxona markazi — bu inson salohiyatiga yo‘naltirilgan sarmoya, hamda yoshlar uchun kelajakdagi kasbiy muvaffaqiyat sari eltuvchi muhim bilimlarni egallash imkonidir,”— dedi Ipoteka bank OTP Group Boshqaruvi raisi o‘rinbosari Dmitriy Sapronov.
Bilimxona loyihasi kengayishda davom etmoqda — u hududlarni yoshlar uchun bilim va o‘sish maydonlariga aylantirmoqda.

Bilimxona is now in Parkent!
Ipoteka Bank OTP Group, together with the career platform OSNOVA, has opened a new electronic library — Bilimxona — in the Kumushkon mahalla of the Parkent district.
The project aims to develop digital and professional skills among young people in the regions of Uzbekistan. The new center is equipped with modern computers that provide access to the Bilimxona platform, where everyone can study for free and receive certificates upon course completion.
The platform already has more than 2,700 users, offering courses in the following areas:
— Artificial intelligence and generative technologies;
— Design and digital tools (Figma, Tilda, Excel);
— Marketing, HR, and soft skills;
— Career guidance and professional development services.
Previously, Ipoteka Bank OTP Group opened similar centers in Jizzakh, as well as in two schools — in Nukus and Tashkent.
“Each new Bilimxona center is an investment in human capital and an opportunity for young people to gain relevant knowledge for their future careers,”
said Dmitry Sapronov, Deputy Chairman of the Management Board at Ipoteka Bank OTP Group.
The Bilimxona project continues to grow, transforming the regions of the country into access points for knowledge and development.