2024-yil 1-iyul holatiga Ipoteka dayjest
Bank aktivlari: 2024 yil 6 oy yakuni bo'yicha bankning jami aktivlari yil boshiga nisbatan 3,3 foizga oshib, 49,0 trln. so‘mni tashkil etgan. Jumladan, moliyaviy aktivlar 12,7 trln. so‘mni, kredit portfeli 34,4 trln so‘mni va boshqa aktivlar 1,9 trln. so‘mni tashkil etgan.
Bank kredit portfeli yaxshi diversifikatsiyalangan bo‘lib, portfelda ipoteka kreditlarning ulushi 40,9 foiz, kichik biznes kreditlarining ulushi 5,2 foiz, korporativ kreditlarning ulushi 30,5 foiz va chakana kreditlar 23,4 foizdan iborat.
Bank depozitlari: 2024 yil 1 iyul holatiga bank depozit bazasi yil boshiga nisbatan barqaror o‘sish kuzatilgan va depozitlar qoldig‘i 20,5 trln. so‘mni tashkil etgan.
Bank kapitali: Ipoteka-bankning jami kapitali 7,8 trln. so‘mga yetib, bankning investitsiyaviy faolligini yanada oshirishga zamin yaratildi. Bankning 1-darajali kapitali yetarliligi ko‘rsatkichi 15 foizni, regulyativ kapital yetarliligi ko‘rsatkichi esa 16,5 foizni tashkil qilib, Markaziy bank me’yorlariga javob beradi.
Daromadlilik: 2024 yil 6 oyi yakunlariga ko‘ra Ipoteka-bankning operatsion daromadi 20,0 foizga oshib, 2,9 trln. so‘mni tashkil etdi. Bank operatsion daromadlari o‘sishi yuqori darajada bo‘lishi sof foizli daromadlar, barqaror kredit hajmining o‘sishi va yuqori bo‘lmagan xarajatlar hisobiga shakllandi. Bank dastlabki 6 oy davomida 192 mlrd so'm sof foydaga erishdi.
Ipoteka-bank respublika banklar bozoridagi yetakchi o’rinlarni egallab kelmoqda. Bank tizimidagi aktivlar va depozitlarning 6,5 foizi, Ipoteka-bank hissasiga to‘g‘ri kelsa, chakana kreditlar bozorida 14,5 foiz, jumladan ipoteka kreditlash bozorida 23,8 foiz ulush bilan yaqqol lider bo‘lib qolmoqda.
- Elyor Saidov Ilhomovich - “Ipoteka-bank” ATIB Ipoteka-bank Korporativ banking va bozor instrumentlari bloki, Yirik kompaniyalar bilan ishlash direksiyasi direktori lavozimiga tayinlandi.
Ipoteka-bankning hamda BYD hamkorligida jismoniy shaxslar uchun atigi 10% boshlang'ich to'lov bilan avtokredit mahsuloti taqdim etishni boshladi
Ipoteka-bank protsessing markazi IT xizmati provayderi TIETOEVRYning maxsus «Hamkorlik uchun» mukofotiga sazovor boʼldi.
12-iyun sanasida "Hilton Tashkent city" mehmonxonasida Ipoteka-bank, “Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki” hamda Xalqaro Ishbilarmon “Tadbirkor ayol” assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda “Ayollar tadbirkorligida raqamlashtirish va rivojlanish istiqbollari” mavzusida seminar tashkillashtirildi.
TAJRIBA ALMASHINUVI:
- OTP bank guruhi a'zo mamlakatlari mas'ul xodimlari ishtirokida Albaniya shahrida Marketing summit bo'lib o'tdi.
- OTP bank guruhi a'zo mamlakatlari mas'ul xodimlari ishtirokida Vengriya shahrida OTP Korporativ strategiyasi seminari bo'lib o'tdi

Обзор ипотека-банка на 1 июля 2024 года
Активы банка: По итогам 6 месяцев 2024 года совокупные активы банка увеличились на 3,3% по сравнению с началом года и составили 49,0 трлн сумов. Финансовые активы составляют 12,7 трлн сумов, кредитный портфель – 34,4 трлн сумов, прочие активы – 1,9 трлн сумов.
Кредитный портфель банка хорошо диверсифицирован, доля ипотечных кредитов в портфеле составляет 40,9 процента, доля кредитов малому бизнесу - 5,2 процента, доля корпоративных кредитов - 30,5 процента, розничных кредитов - 23,4 процента.
Депозиты банков: депозитная база банка стабильно растет по сравнению с началом года, по состоянию на 1 июля 2024 года остатки по депозитам составляет 20,5 трлн сумов.
Капитал банка: общий капитал Ипотека-банка составляет 7,8 трлн сумов. Норматив достаточности капитала 1 уровня составляет 15%, норматив достаточности капитала - 16,5%, что соответствует нормативам Центрального банка.
Рентабельность: По итогам 6 месяца 2024 года операционный доход Ипотека-банка увеличился на 20,0%, до 2,9 трлн сумов. За первые 6 месяцев банк получил чистую прибыль в размере 192 млрд сумов.
Ипотека-банк прочно занимает одно из лидирующих мест на рынке республиканских банков с долей 6,5% по активам . Ипотека-банк является лидером с долей 14,5% на рынке розничного кредитования, в том числе с долей 23,8% на рынке ипотечного кредитования.
НАЗНАЧЕНИЯ:
·         Эльёр Ильхомович Саидов назначен на должность директора дирекции по работе с крупными компаниями блока корпоративных банковских услуг и рыночных инструментов.
Совместно с BYD Ипотека-банк начал предлагать продукты автокредитования для физических лиц с первоначальным взносом 10%.
Процессинговый центр Ипотека-банка получил специальную награду "За сотрудничество" от TIETOEVRY .
12 июня в отеле "Хилтон Ташкент Сити" Ипотека-банк совместно с Европейским банком реконструкции и развития и Международной ассоциацией деловых женщин «Тадбиркор аёл» организовал семинар на тему "Цифровизация и перспективы развития женского предпринимательства".
ОБМЕН ОПЫТОМ:
• В Албании прошел Mаркетинговый саммит с участием сотрудников соответствующих служб стран-членов банковской группы OTP.
• В Венгрии прошел семинар "Корпоративная стратегия OTP" с участием сотрудников стран-членов группы OTP.