IPOTEKA BANK OTP GROUP yevroobligatsiyalari: rekord darajadagi talab va rekord darajada past foiz stavkalari bilan muvaffaqiyatli joylashtirildi
AQSh dollari tranji yillik 6,45% kupon stavkasi bilan nominal qiymatda muvaffaqiyatli joylashtirildi — bu 2021-yildan beri CEEMEA mintaqasida (Markaziy va Sharqiy Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika) o‘xshash kredit reytingiga ega moliyaviy institutlar tomonidan 300 million AQSh dollaridan ortiq hajmda chiqarilgan obligatsiyalar orasida eng past kupon stavkasi hisoblanadi. UZS (o‘zbek so‘mi)dagi tranji esa rekord darajadagi past – yillik 17,50% kupon stavkasi bilan joylashtirildi.
Har ikkala tranji ham dastlabki narx yo‘riqnomalariga nisbatan 37,5 bazaviy punktga pastroq darajada joylashtirildi. Bu, CEEMEA mintaqasida joriy yilda kuzatilgan eng katta spred qisqarishlaridan biri bo‘lib, investorlar tomonidan Ipoteka Bankka bo‘lgan yuqori talabni hamda O‘zbekiston kapitallar bozorining rivojlanish tarixi va istiqboliga nisbatan ortib borayotgan ishonchni yaqqol namoyon etadi.
Mazkur bitim orqali Ipoteka Bank OTP Group o‘z pozitsiyalarini yanada mustahkamladi, CEEMEA mintaqasida o‘xshash kredit reytingiga ega yetakchi moliyaviy institutlar safidan munosib o‘rin egalladi hamda xalqaro investorlar tomonidan O‘zbekiston kapitallar bozori salohiyatiga bo‘lgan ishonch ortib borayotganini yana bir bor tasdiqladi.
Bitimda J.P. Morgan, Citi, Société Générale va OTP Bank bosh koordinatsiya va joylashtirish jarayonlariga rahbarlik qilgan. Bank of China hamda Mashreq esa qo‘shma bukranner sifatida loyihaga jalb etilgan.
«Mazkur emissiya nafaqat Ipoteka Bank OTP Group uchun muhim bosqich, balki xalqaro investorlarning O‘zbekiston iqtisodiy, shuningdek, biz tomonidan joriy etilayotgan yevropa standartlariga mos shaffoflik va operatsion mukammallikka bo‘lgan yuqori ishonchini yaqqol ifodalaydi.
Biz O‘zbekistonning boy tarixiy merosi va ulkan o‘sish salohiyatini ilg‘or xalqaro bank amaliyotlari bilan uyg‘unlashtira olganimizdan faxrlanamiz. Ushbu yutuq bizning strategiyamiz mustahkam asosga ega ekanini va investorlar tanlagan yo‘nalishimizga ishonch bildirayotganini tasdiqlaydi»,
— Sandro Rtveladze, Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruvi raisi
“Biz OTP Group tomonidan O‘zbekiston kabi noyob mamlakatning barqaror rivojlanayotgan iqtisodiyoti va izchil islohotlar jarayoniga sarmoya kiritish bo‘yicha qabul qilgan qaroridan faxrlanamiz.”
O‘zbekiston hukumati va Markaziy banki uzoqni ko‘zlab olib borayotgan rahbariyati orqali investorlar uchun shaffof, barqaror va prognoz qilinadigan biznes muhitini yaratishga erishdi. Ularning izchil sa’y-harakatlari korporativ va moliyaviy institutlarga xalqaro kapitallar bozoriga jahon standartlariga mos ravishda chiqish imkoniyatini ochib berdi.
«Bugungi muvaffaqiyat nafaqat Ipoteka Bank OTP Group uchun muhim yutuq, balki O‘zbekistonning ortib borayotgan iqtisodiy salohiyati va mintaqadagi strategik ahamiyatini yaqqol ko‘rsatuvchi kuchli signal bo‘lib xizmat qiladi»,
— Laslo Volf, OTP Bank bosh direktorining o‘rinbosari, Ipoteka Bank OTP Group Kuzatuv kengashi raisi
«Men Ipoteka Bank OTP Group tarixidagi ushbu muhim bosqichning bir qismi bo‘lganimdan faxrlanaman. O‘zbekistonning sanoat va investitsion rivojlanishida ulkan salohiyat borligiga qat’iy ishonaman. Mamlakat hozirda jadal iqtisodiy transformatsiyani boshdan kechirmoqda va biz, o‘z korporativ mijozlarimizni ularning investitsion va strategik loyihalarida ishonchli tarzda qo‘llab-quvvatlab, ushbu jarayonga faol hissa qo‘shayotganimizdan mamnunmiz.
Bugungi bitim Ipoteka Bank OTP Group nafaqat mijozlari, balki butun O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun ishonchli tayanch bo‘lib xizmat qilayotganini yana bir bor tasdiqlaydi. Biz korporativ mijozlarimizning salohiyatiga to‘liq ishonamiz va ularni o‘sishning barcha bosqichlarida samarali qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz»,

Ipoteka Bank OTP Group добился рекордного успеха при размещении двухвалютных еврооблигаций
Ташкент, Узбекистан - 9 октября 2025 года. Ipoteka Bank OTP Group успешно завершил размещение еврооблигаций.
Долларовый транш был размещён по номиналу с годовым купоном 6,45% — это самый низкий купон среди выпусков финансовых институтов региона CEEMEA с аналогичным кредитным рейтингом объёмом свыше 300 млн долларов США с 2021 года. UZS Транш имеет рекордно низкий купон в 17,50%.
Оба транша были размещены на 37,5 базисного пункта ниже первоначальных ориентиров, что стало одним из самых значительных сужений спрэдов в регионе CEEMEA в этом году и отражает высокий спрос со стороны инвесторов в Ipoteka Bank, а также растущее доверие к истории развития рынка капитала Узбекистана.
Данной сделкой Ipoteka Bank OTP Group укрепил свои позиции и поставил себя в один ряд с финансовыми институтами региона CEEMEA с аналогичным кредитным рейтингом, подтвердив растущее доверие международных инвесторов к потенциалу рынка Узбекистана.
В качестве совместных глобальных координаторов, букраннеров и лид-менеджеров по сделке выступили J.P. Morgan, Citi, Société Générale и OTP Bank, а Bank of China и Mashreq - в качестве совместных букраннеров.
Комментарии руководства
«Этот выпуск — не только важная веха для Ipoteka Bank OTP Group, но и яркое свидетельство доверия, которое международные инвесторы оказывают экономической трансформации Узбекистана, а также прозрачности и операционному совершенству, которые мы обеспечиваем в соответствии с европейскими стандартами. Мы гордимся тем, что объединили богатое наследие Узбекистана и его потенциал для роста с лучшими международными банковскими практиками. Этот успех подчёркивает силу нашей стратегии и доверие инвесторов к выбранному нами пути.» - Сандро Ртвеладзе, Председатель Правления Ipoteka Bank OTP Group
«Мы гордимся решением группы OTP инвестировать в эту уникальную страну - Узбекистан, с её динамично развивающейся экономикой и последовательными, продуманными реформами. Правительство Узбекистана и Центральный банк проявили дальновидное лидерство, создав прозрачную, предсказуемую и благоприятную для инвесторов бизнес-среду. Их усилия открыли путь для корпоративных и финансовых институтов к выходу на международные рынки капитала в соответствии с признанными мировыми стандартами.
Сегодняшний успех, это не только достижение для Ipoteka Bank OTP Group, но и сильный сигнал о растущем потенциале и стратегической значимости Узбекистана.» - Ласло Вольф, заместитель генерального директора OTP Bank, председатель Наблюдательного совета Ipoteka Bank OTP Group
«Для меня большая честь быть частью этого важного этапа в истории Ipoteka Bank OTP Group. Я вижу огромный потенциал в промышленном и инвестиционном развитии Узбекистана. Страна переживает динамичную экономическую трансформацию, и мы гордимся тем, что вносим свой вклад в этот процесс, предоставляя надёжную поддержку нашим корпоративным клиентам в их инвестиционных и стратегических проектах. Сегодняшняя сделка подтверждает, что Ipoteka Bank OTP Group является надёжной опорой как для своих клиентов, так и для экономики страны. Мы полностью уверены в потенциале наших корпоративных клиентов и готовы поддерживать их на всех этапах роста.» - Иракли Элашвили, заместитель председателя правления