Ipoteka bank OTP Group O‘zbekistonda avtokreditlar bo‘yicha eng past stavkalarni taklif qilmoqda
2025-yil 2-iyuldan boshlab, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki bank kreditlarining turli turlari bo‘yicha o‘rtacha foiz stavkalari haqida ma’lumotlarni e’lon qilishni boshladi. Sinov tariqasida joriy etilgan ushbu yangi mexanizm moliyaviy bozorning shaffofligini oshirish va raqobatni kuchaytirishga qaratilgan.
E’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, Ipoteka bank OTP Group mamlakatdagi barcha banklar orasida avtokreditlar bo‘yicha eng past foiz stavkasini — 21,1% taklif qilmoqda, bu esa bozor o‘rtacha ko‘rsatkichi bo‘lgan 24,1% dan ancha pastdir.
"Biz kredit bozori shaffofligini oshirish bo‘yicha Markaziy bank tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz. Mijozlar uchun bu — moliyaviy qarorlarni ongli ravishda qabul qilish imkoniyati. Biz uchun esa — arzon moliyalashtirish siyosatimiz samaradorligining isboti», dedi Sandro Rtveladze, Ipoteka bank OTP Group Boshqaruvi raisi.
Ma’lumotlar Davlat kredit axboroti reyestri asosida e’lon qilinmoqda. Markaziy bankning ta’kidlashicha, dastlabki bosqichda ushbu mexanizm bozordagi ishtirokchilarning fikr-mulohazalari va takliflari asosida bosqichma-bosqich takomillashtirib boriladi.
Ipoteka bank, xalqaro OTP bank guruhiga a’zo bo‘lgan holda, O‘zbekistonda xususiy mijozlarni qo‘llab-quvvatlash va barqaror iste’mol kreditlarini rivojlantirish strategiyasini izchil amalga oshirib kelmoqda.

Ipoteka bank OTP Group предлагает самые низкие ставки по автокредитам в Узбекистане
Со 2 июля 2025 г. Центральный банк Республики Узбекистан начал публиковать данные о средних процентных ставках по различным видам банковских кредитов. Новый механизм, внедренный в тестовом режиме, направлен на повышение прозрачности и усиление конкуренции на финансовом рынке.
Согласно опубликованным данным, Ipoteka bank OTP Group предлагает самые низкие процентные ставки по автокредитам среди всех банков страны — 21,1%, что значительно ниже средней ставки по рынку в 24,1%.
«Мы приветствуем инициативу Центрального банка по повышению прозрачности кредитного рынка. Для клиентов это — возможность принимать более осознанные финансовые решения. Для нас — подтверждение эффективности нашей политики по предоставлению доступного финансирования», — прокомментировал Сандро Ртвеладзе, Председатель Правления Ipoteka bank OTP Group
Публикация данных осуществляется на основе Государственного реестра кредитной информации. Центральный банк отмечает, что на начальном этапе механизм будет совершенствоваться с учетом обратной связи и предложений от участников рынка.
Ipoteka Bank, входящий в международную банковскую группу OTP, последовательно реализует стратегию поддержки частных клиентов и стимулирования устойчивого потребительского кредитования в Узбекистане.