Ipoteka bank OTP Group O‘zbekistonda avtokreditlar bo‘yicha eng past stavkalarni taklif qilmoqda
2025-yil 2-iyuldan boshlab, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki bank kreditlarining turli turlari bo‘yicha o‘rtacha foiz stavkalari haqida ma’lumotlarni e’lon qilishni boshladi. Sinov tariqasida joriy etilgan ushbu yangi mexanizm moliyaviy bozorning shaffofligini oshirish va raqobatni kuchaytirishga qaratilgan.
E’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, Ipoteka bank OTP Group mamlakatdagi barcha banklar orasida avtokreditlar bo‘yicha eng past foiz stavkasini — 21,1% taklif qilmoqda, bu esa bozor o‘rtacha ko‘rsatkichi bo‘lgan 24,1% dan ancha pastdir.
"Biz kredit bozori shaffofligini oshirish bo‘yicha Markaziy bank tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz. Mijozlar uchun bu — moliyaviy qarorlarni ongli ravishda qabul qilish imkoniyati. Biz uchun esa — arzon moliyalashtirish siyosatimiz samaradorligining isboti», dedi Sandro Rtveladze, Ipoteka bank OTP Group Boshqaruvi raisi.
Ma’lumotlar Davlat kredit axboroti reyestri asosida e’lon qilinmoqda. Markaziy bankning ta’kidlashicha, dastlabki bosqichda ushbu mexanizm bozordagi ishtirokchilarning fikr-mulohazalari va takliflari asosida bosqichma-bosqich takomillashtirib boriladi.
Ipoteka bank, xalqaro OTP bank guruhiga a’zo bo‘lgan holda, O‘zbekistonda xususiy mijozlarni qo‘llab-quvvatlash va barqaror iste’mol kreditlarini rivojlantirish strategiyasini izchil amalga oshirib kelmoqda.

Ipoteka Bank OTP Group Offers the Lowest Auto Loan Rates in Uzbekistan
As of July 2, 2025, the Central Bank of the Republic of Uzbekistan has begun publishing data on average interest rates for various types of bank loans. This new mechanism, introduced in pilot mode, is aimed to enhance transparency and promoting competition in the financial market.
According to the published data, Ipoteka Bank OTP Group offers the lowest auto loan interest rate among all banks in the country — 21.1%, significantly below the market average of 24.1%.
"We fully support the Central Bank’s transparency initiative. For customers, it means more informed financial choices. For us, it confirms the strength of our strategy to provide affordable financing" said Sandro Rtveladze, Chairman of the Management Board of Ipoteka Bank OTP Group.
The data is published based on the State Credit Information Register. The Central Bank notes that the mechanism will be further refined at the initial stage, taking into account feedback and suggestions from market participants.
As a member of the international OTP banking group, Ipoteka Bank is consistently pursuing a strategy to support retail clients and promote sustainable consumer lending in Uzbekistan.