Agentlik tahlilchilarining fikricha, bank majoritar aktsiyalarining Vengriyaning OTP bankiga sotilishi bank reytinglariga ta’sir ko‘rsatmaydi. Bankda ravon xususiylashtirish jarayonining ta’minlanishi uchun zarurat tug‘ilganda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlab boriladi.
Bank barqarorligiga kelsak, S&P Global Ipoteka-bankning etarli darajadagi kapital buferi bank biznesining rivojini ta’minlay olishini kutmoqda. 2021-2023 yillarda bankning sof foizli marjasi 5,5 foizga ko‘tariladi va bu, katta ehtimol bilan, past foizli korporativ kreditlardan yuqori foizli ipoteka va kichik biznes kreditlariga o‘tish bilan izohlanadi.
Shuningdek, «Bank etarli likvidlik pozitsiyasini saqlab qoladi. Biz, jalb qilingan mablag‘lar berilgan uzoq muddatli kreditlar bilan muddati va hajmi bo‘yicha mos ekanligi sababli, bank likvidlik ko‘rsatkichlarida ahamiyatli risklarni ko‘rmayapmiz. Soxadagi salbiy likvidlik tendentsiyasiga qaramay, bizning fikrimizcha, bankning likvidliligi etarli darajada.» - deya qayd etiladi «S&P Global» xalqaro reyting agentligi press-relizida.
Qayd etish lozimki, O‘zbekistonda eng yirik banklardan biri hisoblangan Ipoteka-bank maxalliy bank tizimida asosiy rolь o‘ynaydi va bank bozorida yuqori pozitsiyalarda joylashgan. Shuningdek, Bank, etakchi sifatida, ipoteka kreditlash bozorining uchdan bir qismini egallagan.
Ipoteka-bank, ulushi davlat tomonidan nazorat qilinuvchi aktsiyadorlik jamiyati bo‘lsada, deyarli barcha bank maxsulotlari tijorat asosida taqdim etiladi. Prudentsial kredit siyosati va keng ko‘lamli maxsulotlar, jarayonlar va strukturaviy optimizatsiya, bozor tamoyillarida kreditlash – bu omillarning barchasi birgalikda bank samaradorligining oshishiga imkon beradi, bank rentabelligining (ROA va ROE mos ravishda 1,9 va 14,8 foizda) yirik banklar orasida yuqori daromadlilikda bo‘lishini ta’minlaydi.

On the 2nd of February 2022 S&P Global Ratings confirmed published a regular report on commercial banks of Uzbekistan. According to the press-release, Ipoteka-bank’s long-term credit ratings have been confirmed at the level of “BB-/B”, prognosis is “Stable”.
The agency’s analytics believe that Ipoteka Bank’s ratings are unlikely to be influenced by the potential sale of a majority stake to OTP. The bank, if necessary, will receive the government support to ensure a planned smooth privatization over the transition period.
Regarding the Bank’s sustainability, S&P Global expect that Ipoteka-bank will support its business growth thanks to a sufficient capital buffer. In 2021-2023, the Bank's net interest margin will rise to 5.5 percent, and it will most likely be due to a shift away from low-margin corporate loans toward higher-margin mortgage and SME lending.
In addition, «The Bank will maintain a sufficient liquidity position. <…> We do not see material risks here as these funds are well matched with long-term loans for which these funds were raised. Despite the negative liquidity trend in the sector, in our view the Bank's liquidity is sufficient. » -noted in the S&P Global’s press-release.
Ipoteka-bank being one of the largest banks in Uzbekistan, has a significant role in the banking sector and constantly holds a strong market position. Moreover, the Bank is the largest mortgage lender in Uzbekistan with approximately 1/3rd market share.
Although, Ipoteka-bank is state owned, it is commercialized, meaning that prudential lending policy and wide range of products, operations and structural optimization, lending on commercial base, all these factors together allow the Bank to improve the efficiency resulting in profitability among the state-owned banks, with ROA and ROE indicators at 1.9% and 14.8%, respectively.