Toshkent yana bir bor o‘zining jahon miqyosidagi sport markazi maqomini isbotladi. OTP Group’ning bosh homiyligida 27-fevral – 1-mart kunlari Humo Arena’da dzyudo bo‘yicha eng nufuzli “Katta Dubulg‘a” seriyasiga kiruvchi Tashkent Grand Slam 2026 musobaqasi o‘tkazildi. Turnirda 39 davlatdan deyarli 400 nafar dzyudochi qatnashib, musobaqaning yuqori xalqaro darajasini namoyon etdi.
OTP Group ketma-ket ikkinchi yil Grand Slam musobaqasining bosh homiysi sifatida professional sport taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shmoqda va Toshkentning jahon dzyudo markazlaridan biri sifatidagi mavqeini yanada mustahkamlab bormoqda..
Uch kunlik keskin bellashuvlar davomida sportchilar medallar va reyting ochkolari uchun kurash olib borishdi. O‘zbekiston terma jamoasi umumiy hisobda 1 ta oltin, 3 ta kumush va 4 ta bronza medal bilan faxrli uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi.
• Oltin medal (57 kg) — Shukurjon Aminova
• Kumush medallar — Ernazar Sarsenbayev (100 kg), Alisher Yusupov (+100 kg)
• Bronza medal — Umida Nigmatova (+78 kg)
O‘zbekiston sportchilarining bunday sermahsul natijalari ularning yuqori mahorati va yangi avlodning kuchli salohiyatidan dalolat beradi.
Ipoteka bank OTP Group Boshqaruv raisi Sandro Rtveladze turnirda shaxsan ishtirok etib, Grand Slam doirasidagi rasmiy tadbirlarda qatnashdi: “Bunday yirik sport musobaqasining bir qismi bo‘lish men uchun katta sharaf. Toshkentning jahon sport xaritasidagi o‘rnining mustahkamlanayotganini ko‘rib quvonaman. Barcha sovrindorlarni, ayniqsa O‘zbekiston terma jamoasini munosib g‘alabalari bilan tabriklayman.OTP Group’ning Grand Slam’dagi ishtiroki — yosh dzyudochilarni qo‘llab-quvvatlash va xalqlar hamda madaniyatlarni birlashtiruvchi nufuzli tadbirga hissa qo‘shish imkoniyatidir.”
Xalqaro mutaxassislar va sportchilar fikriga ko‘ra, musobaqa yuqori darajada tashkil etilgan bo‘lib, bu O‘zbekistonning global sport maydonidagi mavqeini yanada kuchaytirdi va kelgusi turnirlar uchun yangi standartlarni belgiladi.

Uzbekistan Among Medalists at Tashkent Grand Slam 2026; OTP Group Continues as Title Sponsor
Tashkent has once again proven itself as a global sports hub: from February 27 to March 1, Tashkent Grand Slam 2026, one of the most prestigious events on the IJF World Judo Tour, took place at Humo Arena with OTP Group as the title sponsor. The tournament brought together around 400 athletes from 39 countries, showcasing the city’s high international standing in the world of judo.
For the second consecutive year, OTP Group served as the title sponsor of the Grand Slam, supporting professional sports development and strengthening Tashkent’s position as a major international judo venue.
Over three days, athletes competed fiercely for medals and ranking points. The Uzbekistan national team delivered an impressive performance, finishing third in the overall medal table with 1 gold, 3 silver, and 4 bronze medals.
• Gold (–57 kg): Shukurzhon Aminova
• Silver: Ernazar Sarsenbaev (–100 kg), Alisher Yusupov (+100 kg)
• Bronze: Umida Nigmatova (+78 kg)
The team’s results demonstrated the high level of preparation of Uzbekistan’s athletes and the potential of the next generation.
Sandro Rtveladze, Chairman of the Board at Ipoteka Bank OTP Group, personally attended the tournament and participated in the Grand Slam’s official events:
“It is a great honor to be part of an event of this scale and see Tashkent emerge as a stage for world-class sport. I congratulate all medalists, especially the Uzbekistan national team on their excellent results.
OTP Group’s involvement in the Grand Slam is an opportunity to support young judokas and be part of an event that brings together countries and cultures.”
According to international experts and participants, the tournament was organized at a very high professional level, further reinforcing Uzbekistan’s role in the global sports calendar.
OTP Group will continue supporting sporting initiatives, providing young athletes with opportunities to grow and succeed on the international stage.