Toshkent yana bir bor o‘zining jahon miqyosidagi sport markazi maqomini isbotladi. OTP Group’ning bosh homiyligida 27-fevral – 1-mart kunlari Humo Arena’da dzyudo bo‘yicha eng nufuzli “Katta Dubulg‘a” seriyasiga kiruvchi Tashkent Grand Slam 2026 musobaqasi o‘tkazildi. Turnirda 39 davlatdan deyarli 400 nafar dzyudochi qatnashib, musobaqaning yuqori xalqaro darajasini namoyon etdi.
OTP Group ketma-ket ikkinchi yil Grand Slam musobaqasining bosh homiysi sifatida professional sport taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shmoqda va Toshkentning jahon dzyudo markazlaridan biri sifatidagi mavqeini yanada mustahkamlab bormoqda..
Uch kunlik keskin bellashuvlar davomida sportchilar medallar va reyting ochkolari uchun kurash olib borishdi. O‘zbekiston terma jamoasi umumiy hisobda 1 ta oltin, 3 ta kumush va 4 ta bronza medal bilan faxrli uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi.
• Oltin medal (57 kg) — Shukurjon Aminova
• Kumush medallar — Ernazar Sarsenbayev (100 kg), Alisher Yusupov (+100 kg)
• Bronza medal — Umida Nigmatova (+78 kg)
O‘zbekiston sportchilarining bunday sermahsul natijalari ularning yuqori mahorati va yangi avlodning kuchli salohiyatidan dalolat beradi.
Ipoteka bank OTP Group Boshqaruv raisi Sandro Rtveladze turnirda shaxsan ishtirok etib, Grand Slam doirasidagi rasmiy tadbirlarda qatnashdi: “Bunday yirik sport musobaqasining bir qismi bo‘lish men uchun katta sharaf. Toshkentning jahon sport xaritasidagi o‘rnining mustahkamlanayotganini ko‘rib quvonaman. Barcha sovrindorlarni, ayniqsa O‘zbekiston terma jamoasini munosib g‘alabalari bilan tabriklayman.OTP Group’ning Grand Slam’dagi ishtiroki — yosh dzyudochilarni qo‘llab-quvvatlash va xalqlar hamda madaniyatlarni birlashtiruvchi nufuzli tadbirga hissa qo‘shish imkoniyatidir.”
Xalqaro mutaxassislar va sportchilar fikriga ko‘ra, musobaqa yuqori darajada tashkil etilgan bo‘lib, bu O‘zbekistonning global sport maydonidagi mavqeini yanada kuchaytirdi va kelgusi turnirlar uchun yangi standartlarni belgiladi.

Узбекистан в числе призёров Tashkent Grand Slam 2026: OTP Group снова титульный спонсор турнира
Ташкент вновь подтвердил свой статус мировой спортивной столицы: с 27 февраля по 1 марта в Humo Arena прошёл Tashkent Grand Slam 2026, один из самых престижных этапов мировой серии «Большого шлема» по дзюдо, при титульной поддержке OTP Group. Турнир собрал около 400 спортсменов из 39 стран, продемонстрировав высокий международный уровень соревнований.
Второй год подряд OTP Group выступает титульным спонсором Grand Slam, поддерживая развитие профессионального спорта и укрепляя позиции Ташкента как важной площадки мирового дзюдо.
На протяжении трёх дней спортсмены боролись за медали и рейтинговые очки в напряжённых поединках. Сборная Узбекистана уверенно заняла третье место в общем медальном зачёте, завоевав 1 золото, 3 серебра и 4 бронзы.
- Золотая медаль (до 57 кг): Шукуржон Аминова
- Серебро: Эрназар Сарсенбаев (до 100 кг), Алишер Юсупов (свыше 100 кг)
- Бронза: Умида Нигматова (свыше 78 кг)
Выдающееся выступление национальной сборной подтвердило высокий уровень подготовки спортсменов и потенциал нового поколения.
Сандро Ртвеладзе, Председатель Правления Ipoteka bank OTP Group, лично посетил турнир и принял участие в официальных мероприятиях Grand Slam:
«Для меня большая честь быть частью соревнований такого масштаба и видеть, как Ташкент становится ареной мирового спорта. Поздравляю всех медалистов, особенно сборную Узбекистана с достойным результатом.
Участие OTP Group в Grand Slam — это возможность поддержать молодых дзюдоистов и быть частью события, которое объединяет страны и культуры».
По оценкам международных экспертов и участников, турнир прошёл на высоком организационном уровне, укрепив позиции Узбекистана в глобальном спортивном календаре и задав новые ориентиры для будущих соревнований.