Ipoteka Bank OTP Group O‘zbekiston bank sektorida kapital miqdori bo‘yicha eng yirik xususiy bank sifatida o‘z mavqeini mustahkamlab bormoqda
Nashr etilgan: 12 avgust, 2025
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining 2025 yil 1 iyul holati ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatdagi tijorat banklarining umumiy jamg‘armasi 125,29 trln so‘mni tashkil etgan, bu yil davomida o‘rta hisobda 20% ga oshganidan dalolat beradi.
Xususiy banklar orasida Ipoteka Bank OTP Group 6,94 trln so‘mlik kapital bilan yetakchi o‘rinni egallab kelmoqda, bu bankning ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha eng yirik xususiy moliyaviy tashkilot sifatidagi maqomini tasdiqlaydi.
Ipoteka Bank OTP Group kapitalining o‘sishi barqaror moliyaviy rivojlanish, samarali boshqaruv, mijozlar va sheriklar ishonchini aks ettiradi. Bank zamonaviy raqamli yechimlarni faol joriy etishda, mahsulotlar qatoriga yangiliklar kiritish va mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishga qaratilgan uzoq muddatli loyihalarni qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda.
«Biz kapital o‘sishini bankning barqarorligi va salohiyati ko‘rsatkichi sifatida qaraymiz. Asosiy vazifamiz — xususiy banklar orasidagi yetakchi o‘rinni saqlab qolish bilan birga, mijozlarga innovatsion va ishonchli moliyaviy yechimlarni taklif etishdan iborat», — dedi Ipoteka Bank OTP Group Boshqaruvi raisi Sandro Rtveladze.

Ipoteka bank OTP Group — крупнейший частный банк по величине капитала в Узбекистане — укрепляет свои позиции в банковском секторе страны
Опубликовано: 12 августа, 2025
По данным Центрального банка Республики Узбекистан на 1 июля 2025 года совокупный капитал коммерческих банков страны достиг 125,29 трлн сумов, увеличившись за год на 20%.
Среди частных банков Ipoteka bank OTP Group занимает лидирующую позицию с капиталом 6,94 трлн сумов, что подтверждает статус банка как крупнейшего частного финансового института по данному показателю.
Рост капитала Ipoteka bank OTP Group отражает его устойчивое финансовое развитие, эффективное управление и доверие со стороны клиентов и партнёров. Банк продолжает активно внедрять современные цифровые решения, расширять линейку продуктов и поддерживать долгосрочные проекты, направленные на развитие экономики страны.
"Мы рассматриваем рост капитала как показатель стабильности и потенциала банка. Наша задача — не только сохранять лидирующие позиции среди частных банков, но и предлагать клиентам инновационные и надёжные финансовые решения", — отметил Председатель Правления Ipoteka bank OTP Group Сандро Ртвеладзе.